Těhotenství v kostce

Těhotenství je jedním z nejkrásnějších období v životě ženy. Každá nastávající maminka však toto období prožívá jinak, s jinými radostmi, ale i starostmi. V následujícím článku si povíme něco o početí, o prvních příznacích těhotenství, o diagnostice těhotenství a také jeho vlivu na tělo ženy.

Těhotenství, neboli gravidita je proces, kdy v těle matky probíhá vývoj zárodku a plodu. Gravidita začíná oplozením vajíčka a končí porodem.Trvá 270 dní, což je počítáno od prvního dne poslední menstruace, v přepočtu je to 40 týdnů, od oplodnění se počítá 38 týdnů. Vycházíme- li z kalendářních měsíců, pak těhotenství trvá 9 měsíců a 10 lunárních měsíců. Těhotenství je ukončeno porodem, po kterém následuje období šestinedělí.

Jak vniká nový človíček

K oplození dochází ve vejcovodu mezi 12. - 16. dnem menstruačního cyklu. Oplozené vajíčko se začíná dělit, tzv. se rýhuje. Do dělohy přichází zárodek skladájící se z několika desítek buněk a to až za 4-6 dnů po oplození. Zárodek se postupně zanoří do velmi vysoké a bohatě prokrvené sliznice a uhnízdí se, tomuto procesu se odborně říká nidace. Další vývoj zárodku pokračuje třemi směry: vyvíjí se obal zárodku a tekutina, ve které zárodek plave, dále vzniká plodový koláč( placenta) a souběžně se vyvíjí organismus zárodku. Placenta se vyvíjí hned po nidaci a její vývoj je ukončen ve třetím měsíci těhotenství. Plní tři nejdůležitější úlohy pro fyziologický vývoj plodu, a to: metabolickou, ochrannou a hormonální.

První příznaky těhotenství

Celkové příznaky těhotenství mohou být různé. Nejčastějšími příznaky jsou: vynechání menstruace, častější nucení na močení, nevolnost nebo zvracení, zvláštní chutě nebo naopak odpor k jídlu, mohou vadit některé pachy, pachuť v ústech, napětí v prsou a postupné zvětšování, mohou být citlivá na dotek, únava, citová podrážděnost a plačtivost, zácpa nebo plynatost, bolesti v podbřišku závratě, mdloby, bolesti v bederní krajině a jiné...

Diagnostika těhotenství

Ženy si mohou v lékárně zakoupit těhotenský test a podle návodu ho doma použít. Těhotenské testy se liší jak cenou, tak i citlivostí. Testy nejsou vždy spolehlivé, mohou být falešně negativní (nízká hladina HCG, tzn. že test není schopen zachytit příliš nízkou hladinu tohoto hormonu), tak i falešně pozitivní (příznak jiného onemocnění). Proto je nutností vyhledat svého gynekologa a až ten potvrdí, zda se opravdu jedná o těhotenství nebo počátek nějakého jiného onemocnění. Mezi nejčastější metody k diagnostikování těhotenství je vyšetření krve na HCG (choriový gonadotropin). Další metodou k zjíštění těhotenství je vyšetření ultrazvukem. Pro diagnostikování těhotenství se provádí vaginální ultrazvuk a pak u pokročilého těhotenství se prování transabdominální ultrazvuk( přes bříško).

Vliv těhotenství na tělo matky

Nastavající maminka se začíná měnit, rostoucí plod vyvolává popstupné zvětšování dělohy. Zvětšení dělohy je skutečně mimořádné. Objem dutiny netěhotné dělohy je 5 ml a v průběhu těhotenství se zvětší na 5-7 litrů. Což je patrně vidět na první pohled u maminky v pozdějším stadiu těhotenství. Dále se začíná zvětšovat celková hmotnost těhotné ženy a to v průměru o 10 kg, a tím narůstá zatížení jejího pohybového systému. Zatíženy jsou skoro všechny funkce orgánů matky, zvláště oběhový a močový systém. U oběhového systému se zvětšuje především množství cirkulující krve. Důležitými a rozhodujicími látkami v těle nastavající matky jsou hormony, tyto látky řídí a udržují těhotenství.

Přečtěte si i další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

0 Komentáře

  1. […] rodičovství pociťuje dříve než její partner. V těhotenství se musí potýkat s fyzickými změnami, které jsou někdy velmi nekomfortní. Působením […]

Vložit komentář