Těhotenská cukrovka

Těhotenskou cukrovkou je postiženo až 3-5% těhotných žen. Může být příčinou mnoha komplikací jak pro nastávající maminku tak pro nenarozené miminko.

Na těhotenskou cukrovku se obvykle přijde kolem 24.-28.týdne těhotenství, kdy by měly těhotné ženy absolovovat zátěžový test tzv. orální glukózový toleranční test OGTT. Při tomto testu se zjišťuje, jak organismus reaguje na cukry.

Jak probíhá OGTT 

K vyšetření se těhotná se dostaví nalačno, je jí odebrán vzorek krve, poté vypije roztok s glukózou a po 2 hodinách, během nichž by neměla vyvíjet žádnou fyzickou aktivitu, je jí odebrán vzorek krve znovu.

Jaká jsou rizika těhotenské cukrovky pro těhotnou

Těhotné, která trpí těhotenskou cukrovkou, hrozí riziko vysokého krevního tlaku, preeklampsie, eklampsie a komplikací při porodu.

Jaká jsou rizika těhotenské cukrovky promiminko

Miminko může být přerostlé, s většími avšak nezralými orgány. Při stavu hypoglykemie hrozí miminku nebezpečí úmrtí.

Léčba těhotenské cukrovky

Při zjištění těhotenské cukrovky je třeba, aby nastávající maminka dodržovala dietní opatření, při kterých si bude hlídat příjem cukrů v potravě. V určitých případech, kdy dieta není postačujícím řešením, si těhotná musí píchat inzulín. V každém případě je pod lékařským dohledem a jsou jí sledovány hodnoty glykémie. Po porodu by se vše mělo vrátit do normálu.

Hladina cukru v krvi se musí sledovat proto, aby nedošlo k silné hypoglykemii, jež se může projevit chvěním, křečemi, nočním pocením. V tomto stavu je nutné vyhledat lékaře, protože hrozí velké nebezpečí úmrtí plodu nebo i těhotné.

Přečtěte si i další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si vyberete!

 

Žádný komentář

Vložit komentář