Vaginální cvičení proti nástřihu, porodním poraněním, inkontinenci a na zlepšení sexuálních prožitků

Pokud chcete mít kratší druhou dobu porodní a dítěti usnadnit průchod porodními cestami, vyhnout se epiziotomii neboli nástřihu a také natržení, potom vyzkoušejte vaginální cvičení. Jde to netradiční tělocvik, který má spoustu pozitivních následků. Takové vaginální cvičení pomocí balónku může pomoci vyhnout se nástřihu a natržení při porodu, může zkrátit druhou dobu porodní a usnadnit dítěti cestu na svět. Další vaginální cvičení, které ženě pomůže, jsou Kegelovy cviky, které jsou prevencí inkontinence a zlepšují sexuální požitek ženy. Možná se vám to zdá jako nesmysl, nějaké trénování za lepší porod, a myslíte si, že porod by měla každá žena odtrpět. Ale vyzkoušejte to a přesvědčte se o pozitivním vlivu těhotenského tělocviku.

Cvičení se speciálním nafukovacím balónkem

Dnešní doba je taková, že se ženy vzdalují od toho, co je pro ně přirozené. Před nebo při porodu mohou zpanikařit. Bojí se, zda to zvládnou. Jestli se poraní. Jak dlouho se budou hojit. Na takové otázky ženám dopředu nikdo neodpoví. Avšak všem zmíněným potížím mohou předcházet. A to právě vaginálním cvičením. Zapracovat na pružnosti porodních cest a vyzkoušet si, jaké to je, když tlačíte a když dítěti vyklouzává hlavička. Zkrátka natrénovat na samotný porod, až půjde do tuhého.

Vzhledem k tomu, že stále v mnoha českých porodnicích je nástřih hráze často rutinní zákrok, který je prováděn bez opodstatnění. Na porod miminka se příliš spěchá a hráz nemá šanci se pomalu rozvinout a přizpůsobit se průchodu hlavičky. Když se žena porodu bojí, tak balónek strachu nezbaví, ale alespoň pomůže zmenšit strach z případného poranění či nástřihu hráze. Ženy, které se bojí porodu právě z tohoto důvodu (poranění hráze), tak mohou tyto pocity prožít a připravit se na ně. Pracovat se strachem ze samotného porodu se musí i jinak. Pomocí cvičení s balónkem se změkčuje tkáň hráze, zvětšuje se její pružnost, a tím se snižuje riziko jejího poranění. Balónek simuluje tlak, který vyvíjí hlavičky miminka na hráz. Balónek může pomoci usnadnit i samotné tlačení, protože v rámci tréninku žena balónek vytlačuje jako u porodu. Cvičení s balónkem má vliv na délku druhé doby porodní. Žena tlak hlavičky miminka na hráz už bude znát a vědět, jakým způsobem efektivně zatlačit. Balónek může pomoci i těm ženám, které mají z předchozích porodů zranění či traumata. Nebo rodily sekcí a potřebují se ujistit, že při druhém nebo třetím porodu zvládnou porodit vaginálně.

Pro použití nafukovacího balónku (Epi-no, Aniball) nastává čas ve 36. týdnu těhotenství. S balónkem se cvičí a předchází tak případnému nástřihu či dokonce natržení hráze. Před zavedením balónku musí žena zaujmout pohodlnou polohu, uvolnit se a připravit si vhodný lubrikant. Pokud se obáváte, tak použijte i kondom. Balónek se zavádí na okraj pochvy, nikoliv do hloubky. Balónek má za úkol zapracovat na pružnosti hráze a její měkké tkáně. Když je pak balónek na místě, máte po ruce ruční pumpičku, jejíž pomocí velikost balónku uvnitř sebe zvětšujete. Začnete cítit tlak a tak, tak to má být. Avšak neměla byste pociťovat velkou bolest, která vás nutí až k pláči. Před porodem žena trénuje každý den (stačí 10 minut) a může se dostat až na obvod balónku okolo 30 cm, což už se přibližuje obvodu hlavičky novorozence.

Podobně lze na hráz působit i pomocí masáže hráze.

 

Cvičením Kegelových cviků proti inkontinenci a za lepším sexuálním prožitkem

Vaginální svalstvo lze udržovat pevné i pomocí speciálního cvičení. Jde o Kegelovy cviky. Když totiž není ženské pohlaví pevné, je horší prožívání sexu jak pro ni, tak pro partnera. Pro ženu samotnou to může znamenat i pár zdravotních problémů navíc (např. Inkontinence). Pokud je vagína ženy pevná, dochází k účinnému tření penisu o vaginální stěny, a tedy i většímu vzrušení páru. Avšak věkem a porody se vagína oslabuje a povoluje. Už u žen po čtyřicítce hrozí následkem ochabnutí nechtěný únik moči – inkontinence. Pokud nevíte, jak jste na tom s pevností vagíny, strčte si do vagíny prst a stáhněte svalstvo tak, jako byste chtěla zadržet moč. Jestliže na prstu ucítíte prstencový tlak, je to v pořádku. Pokud je tlak jen mírný nebo žádný, máte vaginální svalstvo povolené a ochablé. A je třeba s tím začít něco dělat. Maminky po porodu si také často chválí používání venušiných kuliček. Pomáhají proti inkontinenci a zlepšují návrat do sexuálního života možná ještě rychleji než Kegelovy cviky.

Cvičit můžete pomocí Kegelových cviků, jde o jednoduchou metodou, při které dochází ke stlačování a uvolňování svalstva vagíny. Úplně jednoduše, stahujete vaginální svaly kdekoliv můžete (v práci, v autě, na zastávce, v kavárně,…). Snažte se 20x krátce stáhnout svaly vagíny a 20x dlouze stáhnout tyto svaly. Postupně zvyšujte počet stahů. Cvičit se doporučuje několikrát denně. Nebude vás v pozdějším věku trápit inkontinence a budete mít lepší sexuální prožitky! A to za to stojí!

 

Přečtěte si i další články o porodu:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

 

Žádný komentář

Vložit komentář