Šestinedělí

Šestinedělí je období šesti týdnů po porodu. V tomto období se ženě hojí porodní poranění a v jejím těle dochází k mnoha změnám.

Šestinedělí lze rozdělit na rané a pozdní. Rané trvá do desátého dne a během něj se hojí rány po porodu a stabilizuje se tvorba mléka. Je to období, kdy matka žije v nejužším spojení se svým novorozeným dítětem. Pozdní šestinedělí trvá přibližně do šesti až osmi týdnů po porodu a matka se přizpůsobuje životu s miminkem, v jejím těle dochází k hormonálním změnám.

Co se děje v těle ženy v šestinedělí?

 • Hlavní úlohou šestinedělí je zhojení porodních poranění. Drobná poranění porodních cest se většinou hojí bez problému, větší tržná poranění bývají po porodu pečlivě ošetřena a důležité je dodržovat správnou hygienu, aby se do nich nedostala infekce.
 • Během šestinedělí se zmenšuje děloha na svou původní velikost. Upravuje se děložní hrdlo (to trvá i 3 měsíce). Stahuje se břišní stěna.
 • Normalizuje se oběhový a dýchací systém, snižuje se tep (asi během dvou týdnů po porodu).
 • Upravují se hormonální cykly – záleží, zda žena kojí (toto trvá 10 a více týdnů).
 • Laktace (kojení) má vliv na zavinování dělohy a na stav hladiny hormonů, které při kojení nedovolují vznik normálního menstruačního kalendáře a tak znemožňují další otěhotnění. Tomuto stavu se říká laktační sterilita (ovšem není to stoprocentní antikoncepce).
 • Stahování dělohy, neboli její zavinování do původní velikosti bývá u druho a vícerodiček bolestivé.
 • Normalizuje se funkce močového měchýře. Již na něj netlačí děloha, žena přestane pociťovat časté nutkání na močení.
 • Porodem ustupují potíže s vyprazdňováním a pálením žáhy.
 • Příroda nás naprogramovala k tomu, aby se matka po porodu do svého dítěte zamilovala. Může za to hormon lásky, tzv.oxytocin, který se přirozeně produkuje při porodu a po něm. Důležitá je raná podpora takového vztahu, vzájemné poznávání, kontakt kůže na kůži, dotyky a hlazení. Okolí může ženu podpořit tak, že matce – manželce pomůže v domácnosti, s péčí o starší sourozence,...

Komplikace během šestinedělí

Běžnými komplikacemi je krvácení, špatné zavinování dělohy, infekce nebo zastavení laktace. Velmi nebezpečnou komplikací je infekce, které může vést k sepsi (dříve označováno jako horečka omladnic).

Příchod nového člena rodiny je jistě radostným a vítaným okamžikem, ale bývá spojené i s méně pozitivními skutečnostmi, jako je kolísání hormonální hladiny, poporodní blues, únava, nevyspání, někdy i deprese. Věřte, že nejdůležitější je být spolu s vaším miminkem. Všechno ostatní je nepodstatné a počká. Právě v šestinedělí buďte v co nejužším kontaktu s miminkem. Lehněte se s ním do postele a tulte se. Dopřávejte si vzájemné doteky. Prádlo, myčka, podlaha,...počká, ale vaše miminko vás potřebuje právě teď.

Často také může adaptaci na soužití s miminkem zkomplikovat často podávaný umělý oxytocin při porodu. Ten pak blokuje vyplavování toho přírodního oxytocinu. Přirozeně vytvořený oxytocin pomáhá mamince a novorozenci si na sebe zvyknout. Pokud dochází k oddělení dítěte od matky, vyplavování přírozeného oxytocinu klesá, matka může být ohrožena traumatickým prožíváním a dítě zhoršenou adaptací.

Po šestinedělí by žena měla navštívit svého gynekologa, který zkontroluje zhojení porodních poranění, hráze, poševních stěn, děložního hrdla a vnitřních rodidel.

0 Komentáře

 1. […] jasné, že novorozeně vidí jen na krátkou vzdálenost. Ke konci šestinedělí nás pak Míša překvapil tím, že začal jezdit očima po všem, co se hýbe na vzdálenost asi […]
 2. […] o vybavení porodních sálů a pokojů šestinedělí […]
 3. […] se maminka po porodu vrátit ke své původní postavě, je důležité i cvičení. Nejen v období šestinedělí, ale především v dalších měsících. Jak správně a funkčně cvičit po porodu? A hlavně […]

Vložit komentář