Menstruace po porodu. Kdy se dostavuje a jak si s ní poradit?

Po porodu se každá žena musí potýkat s řadou změn. Její tělo se mění, není nucena se jen naučit žít s novým členem rodiny. Vedle nepříjemného úniku moči, křečových žil, vzniklých hemoroidů či zácpy, která ji neopouští už od poslední fáze těhotenství, se do všeho připlete ještě menstruace, na kterou se už skoro zapomnělo. Kdy do hry přichází a jak si s ní po dlouhých měsících hravě poradit?

Kdy se objevuje menstruace po porodu?

Je třeba konstatovat, že nástup menstruace je ryze individuální záležitostí. Udává se, že se do života ženy vrátí zhruba po šesti až osmi týdnech po porodu, ale nelze to říct se stoprocentní pravděpodobností. Stejně tak nelze slíbit, že bude slabá a přicházet bude pravidelně. 

U kojících maminek dochází k menstruaci zhruba po šesti týdnech, jež uběhnou od zrození nového života. Poté přichází zhruba po osmadvaceti dnech, výjimkou ale nejsou ani nepravidelné návštěvy. I když většina žen vypověděla, že jsou jejich dny po porodu silnější a bolestivější, našly se ty, které řekly opak. 

Problémy, které mohou nastat

Bohužel nelze vyloučit ani potíže, k nimž může při první menstruaci po porodu dojít. Sem spadá kupříkladu:

  • snížená tvorba mléka
  • změna chuti mateřského mléka
  • snížený tok mléka

Co se týče zmiňované chuti, ta se mění v závislosti na stravě matky. Jistý vliv mají i hormonální a metabolické reakce. Co zůstává při menstruaci neměnné, je kvalita mateřského mléka, jež je pro dítě opět tím nejlepším, co z počátku může dostávat.

Jak probíhá první menstruace po porodu?

Obáváte se toho, jak budou první ženské dny po bolestivém porodu vypadat? Jak vás ovlivní? Je pravděpodobné, že dojde k podobným hormonálním výkyvům jako před narozením miminka. Čili vyskytnout se může vedle změny nálad a podrážděnosti také neklid, pokles schopnosti soustředění, ztráta jakékoli sebekontroly nebo agresivita. Přejídání, bolesti hlavy a bolest zad jsou také nemilými společníky. 

Jak menstruaci hravě zvládnout

Pokud jste už zapomněli, jak zvládnout toto nechtěné, leč zcela přirozené období, poradíme vám. Menstruace nemusí být tím nejhorším, co se vám v měsíci stane. Naopak ji můžete sotva registrovat, pokud k ní budete přistupovat správně.

Menstruační kalhotky pro hravé zvládání svých dnů

Vložky ani tampony se už dnes nepoužívají. Jsou nejen neekologické, ale také ne zrovna pohodlné. Do popředí se dostávají menstruační kalhotky, díky nimž své dny sotva zaregistrujete. Mnoho žen se domnívá, že nejsou dostatečně spolehlivé, ale po jejich vyzkoušení musí vzít své původní tvrzení zpět. Byly vyvinuty tak, aby na ně bylo stoprocentní spolehnutí a aby i při intimních dnech zajistily komfort, na který je každá žena zvyklá. 

Čerstvý vzduch je kámoš

Abyste předcházeli bolestem hlavy a migrénám, které jsou horší podobou zmiňovaných bolestí, vyplatí se trávit čas na čerstvém vzduchu. Sport je ideální, ale pokud na něj nemáte náladu, dejte miminko do kočárku a běžte se alespoň projít. Procházka je tím nejvíce přirozeným pohybem, který lidské tělo i zdraví uvítá. Není to žádná nadměrná zátěž, k níž by jinak došlo kupříkladu v posilovně.

Relaxujte 

I dny během menstruace je nutné si udělat hezké a příjemné. Proto relaxujte, a to tak, jak je vám to nejmilejší. Pravidelně spěte, zapalte si aromatickou lampu s oblíbenou vůní, poslouchejte hudbu, která vás dostává do klidového režimu. Otevřete si oblíbenou knihu a začtěte se do příběhu, jenž vás na malý okamžik odtrhne od reality.

Draslík do stravy

Vyplatí se také trochu zlepšit svůj jídelníček, který v ideálním případě zpestřete o potraviny nabyté draslíkem. Do této kategorie spadají banány, rajčata nebo broskve.

Žádný komentář

Vložit komentář