Těhotenské testy

Těhotenské testy jsou spolehlivou metodou, jak zjistit, zda je žena skutečně těhotná. V těle těhotné je přítomen hormon hCG, který produkuje placenta od chvíle, kdy se vajíčko uhnízdí. Tento hormon je přítomen jak v moči, tak v krvi těhotné ženy.

Typy těhotenských testů

Nejčastěji používané jsou tzv.testovací proužky, které se na několik vteřin ponoří do moči. Existují i těhotenské testovací kazety, ve kterých je kapátko, kterým se nabere přesné množství vzorku moči. Dále se prodávají testy, které se dají rovnou do proudu moči.

V České republice jsou na trhu těhotenské testy s různou citlivostí (10, 20, 25 mIU/ml). Citlivost testu udává zjistitelnost hormonu hCG v moči. Hormon hCG se měří v tisícinách jednotek (mIU) na jeden mililitr (ml) moči.

Kdy se hormon hCG v moči objeví?

Pokud dojde k oplodnění vajíčka a zároveň k jeho zahnízdění do děložní sliznice, hladina hormonu hCG asi týden před očekávanou menstruací je v rozmezí 5-50 mIU. Každé 2-3 dny se hladina hCG zdvojnásobí. Ty nejcitlivější testy by měly těhotenství zachytit již týden po oplodnění vajíčka (tedy asi týden po ovulaci). V takto časném stádiu však těhotenství zachytí jen malé procento žen. Mnohem vyšší počet žen zachytí těhotenství 9-10 dní po ovulacim, kdy už se mohou objevovat příznaky těhotenství, jako jsou bolest prsou, únava, nevolnost apod.

Hladina hormonu hCG se zvyšuje s přibývajícími dny těhotenství. Ze začátku je hladina hCG nižší (okolo 10-30 IU/ml). Nejvyšší hladinu lze naměřit kolem 8.-10. týdne těhotenství. Pokud se jedná o vícečetné těhotenství, hladina hCG je už od začátku vyšší.

Nutno však neopomenout to, že každá žena je jiná. Různí se délkou menstruačního cyklu, dnem ovulaci, takže každá potřebuje jiný čas k oplodnění a uhnízdění vajíčka. Pokud bude žena testovat příliš brzy, může test vyjít s negativním výsledkem i přesto, že je těhotná. Proto se doporučuje testovat až v den očekávané menstruace, nebo ještě lépe až den či více dní po termínu předpokládané menstruace. To už by hormon hCG měl být přítomen ve změřitelném množství u všech těhotných žen. Dalším rozumným důvodem, proč testovat až po termínu předpokládané menstruace, je to, že určité procento raných těhotenství zaniká, aniž by si to žena uvědomila či za normálních okolností zjistila. Pokud bude žena testovat před očekávanou menstruací, těhotenský test bude pozitivní, ona se bude z těhotenství radovat a potom bude s příchodem menstruace (neboť tou zánik raného těhotenství většinou končí) zklamaná.

Proč je včasné zjištění těhotenství tak důležité?

Včasné zjištění těhotenství je důležité z mnoha důvodů. Pokud je těhotenství chtěné a matka o něj usilovala, může začít s správnou životosprávou, aby plodu zajistila bezpečný vývoj. První trimestr je důležitý pro správný vývoj. Budoucí matka by měla zanechat kouření, pití alkoholu a užívání omamných látek. Pokud dlouhodobě užívá nějaké léky, měla by užívání léků konzultovat s lékařem. Stravu by měla upravit tak, aby byla výživná, plná vitamínů a minerálních látek. Budoucí maminka by neměla zvedat těžká břemena a vyvarovat se stresu. Měla by trávit co nejvíce času na čerstvém vzduchu a přiměřeným pohybem. A hlavně dost odpočívat.

Významnou roli hraje včasné zjištění gravidity i při nechtěném otěhotnění. Pokud se žena rozhodne pro přerušení, pak platí pravidlo „čím dřív, tím líp“.

Máte zkušenost s těhotenskými testy? Ukázaly vám pravdivý výsledek nebo špatný? Napište nám do komentářů na facebooku Maminky.eu.

1 Komentář

  1. Dopri den sem možna tehotna ale nejsem si jista jeto te prve 6 dni mužu udelat test jeste sem nedostala mestruaci mam ji dostat konce mnesice as bojim že pak pudu vic tidnu tehotna

Vložit komentář