Sex po porodu

Po porodu dítěte prochází žena velikou změnou v mnoha oblastech svého života. Porodem dítěte dochází ke změnám hodnot, ale rovněž porod zasáhne do sexuality. Novopečená maminka myslí na své dítě, na rodinu, ale sex je to poslední, čím se zabývá. Ale i v tomto se ženy liší. Některá může pociťovat chuť na sex ihned po návratu z porodnice a řeší, zda není nebezpečné provozovat sex v šestinedělí. Jiná žena v šestinedělí na sex ani nepomyslí a až dlouho po skončení šestinedělí se do sexu s partnerem odváží.

Nechuť k sexu

Důvodem nechuti na sex může být například poporodní bolestivost. Dále vyčerpání kvůli nedostatku spánku a péče o miminko. Chuť na sex rovněž snižuje hormon prolaktin, který ženské tělo produkuje při kojení. Hormon prolaktin tlumí sexuální touhu. Rovněž rodidla se musí zahojit. Na vině může být i další psychické potíže, jako poporodní blues či deprese. Bez chuti na sex může být žena i z důvodu poporodních změn na těle. Těhotenství a porod tělo ženy změní, žena si pak může připadat neatraktivní a nepřitažlivá. Partner však takto ženu nevnímá. Naopak. On vás bere stále stejnou.

Ženská sexualita je mnohem komplikovanější než ta mužská. Jsou ženy, která mají vrozenou silnější sexuální touhu před porodem, a tato touha neochabuje ani porodem. Jiné ženy to mají komplikovanější. Zkrátka myšlenkám neporučí, avšak pak je velmi obtížné se sexuálně vzrušit. Mužům postačí erotický podnět a ihned se vzruší. U žen je to složitější. Ženám nestačí podnět samotný, žena se musí na sex přeladit i emočně a z mateřské lásky se na chvilku přeladit na lásku k partnerovi. A také přeladit myšlenkově. Aby si sexuální akt užily, potřebují nemyslet na to, co dělá dítě, zda se nedusí, zda nemá hlad, zda nepláče v postýlce,…

Je potřeba s partnerem mluvit o tom, jak a co cítíte. Je nezbytně nutné udržovat otevřenou komunikaci. Partner by se neměl cítit odmítnutý. Musí vědět důvody vaší nechuti. Musí vědět, že to není jeho vina. Ze začátku jsou důležitá slova, pomazlení, vyjádření náklonnosti a emocí. To vše dopomůže k tomu, aby se žena brzy cítila na sex připravena.

Najít si čas na sex

Ženy bývají po porodu, a zvláště pokud mají již více dětí, velmi zaneprázdněné. A na sex nezbývá čas. Pokud tato situace trvá nějaký čas, je to normální. Každá nová situace vyžaduje čas na vstřebání a zažití. Rodiče se musí naučit s novým členem domácnosti žít a fungovat. Dítě je samozřejmě prioritou každé matky, avšak partnerský vztah se nesmí zanedbávat. O partnerský či manželský život je nutné pečovat. A sexualita k partnerství patří.

Kdy se sexem po porodu začít?

V každém případě je potřeba, aby se děloha po porodu vyčistila. Musí z dělohy odejít všechny očistky. To trvá obvykle 4 – 6 týdnů (šestinedělí). První pohlavní styk se tedy doporučuje až po skončení šestinedělí. Pohlavní styk během poporodního čistění by mohl zapříčinit rozvoj infekce. Poté už není žádné přesné načasování, kdy mít po porodu první sex. Důležité je počkat, aby byla žena fyzicky a psychicky připravena. Někteří začnou hned po šestinedělí, jiní si počkají tři, čtyři, pět, šest měsíců po porodu. Také je rozhodující, zda žena rodila přirozeně či císařským řezem, zda měla poraněnou hráz atd. Impulz k prvnímu poporodnímu sexu by měl vyjít v každém případě od ženy.

Svalstvo po porodu

Těhotenství a porod není nemoc, avšak dochází během něj k různým poškozením a traumatům. Obzvlášť zatíženo je svalstvo pánevního dna, které může být těhotenství a porodem poškozeno. Dochází k poškození některých nervů, svalů i vazů. Po porodu je proto důležité tyto partie rehabilitovat. Mnohdy může být příčinou absence sexuální touhy právě poškozené pánevní dno. A ochablé pánevní dno může vést k dalším zdravotním komplikacím, jako je inkontinence (neschopnost zadržovat moč), vznik hemoroidů a dalších gynekologických obtíží. Doporučujeme cvičení pánevního dna, svaly pánevního dna je možné rehabilitovat pomocí Kegelových cviků.

Co je to Madonin komplex?

Pokud muž byl při porodu, může se stát, že na nějakou dobu přestává pociťovat ke své ženě sexuální touhu. Říká se tomu Madonin komplex. Ženu totiž porodem vnímá pouze jako rodičku a matku a má problém na ni pohlížet jako na milenku. Je pravda, že v minulosti byly porody pouze ženskou záležitostí a muži k porodům vůbec nepatřili. Dříve však lidé žili více komunitně. Ženy měly společné aktivity v rámci rodiny či obce. V současnosti je porod institucionální a pro rodičku je důležité, by u sebe měla v cizím nemocničním prostředí někoho blízkého. A koho jiného než partnera? Všichni muži však nejsou na asistenci u porodu připraveni. Ale i takový problém je řešitelný. Důležitá je vzájemná komunikace a povídání si navzájem o svých pocitech, myšlenkách a potřebách.

Odborná pomoc

Jestliže je delší dobu po porodu sex stále bolestivý, doporučuje se, aby lékař zkontrolovat, zda je vše tak, jak má být (hráz po nástřihu či jizva).

 

Přečtěte si také další články o období po porodu:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení.

 

Žádný komentář

Vložit komentář