Jak utišit plačící miminko?

Všechny maminky a tatínkové, kteří mají uplakané miminko, by dali vše na světě, jen aby se jejich miminko utišilo. Jestli patříte mezi takové rodiče, kteří si s pláčem svého dítěte nevědí rady, pak vám možná pomůžou následující rady, které praktikovaly už naše prababičky a další prapředci.

Říká se, že hlavními důvody pláče miminek jsou hlad, nepohodlí, únava, mokrá plenka, zima či teplo, také strach ze samoty. Miminko může trápit i bolavé bříško, rostoucí zoubky. Pokud však máte pocit, že všechny potřeby miminka jsou uspokojeny, a ono přesto stále pláče, tak si možná připustíte i fakt, že za nevyjasněným pláčem vašeho děťátka může být fakt, že děti se rodí o několik měsíců dříve, než by měly. Třeba takové hříbě se postaví na nohy a běhá hned v první den života. Zato novorozeně se ani nepřevalí. Většinu času tráví spánkem a krmením, asi jako v maminčině bříšku. Zvířecí mláďata přežijí jen ta nejsilnější. Přežití lidských miminek závisí na jejich velkém mozku. Při porodu v devátém měsíci těhotenství prochází už tak velká hlavička porodními cestami jako největší část těla. Rodit dítě o dalších pár měsíců později, kdy by bylo schopné se hýbat a bylo lépe připravené na náš svět, je kvůli velikosti hlavičky zcela nemožné. Přinášíme vám tedy rady, které jsme čerpali z knihy Harveyho Karpa Nejšťastnější miminko v okolí, ale také rady našich babiček a prababiček.

Zavinování miminka – Pevným zavinutím miminka, nejlépe do zavinovačky, uspokojíte jeho potřebu po neustálém kontaktu, dotyku. Rovněž mu zabráníte neovladatelně máchat rukama.

Houpání miminka – Novorozenec byl devět měsíců nitroděložního vývoje zvyklý na neustálé houpání při pohybu maminky. Rytmické, monotónní a kolébavé pohyby miminko obvykle uklidní. Můžete s miminkem chodit po místnosti, pohupovat se v bocích, nebo lehce hopsat na velkém gymnastickém míči.

Sání (kojení) – Když miminko saje mléko (kojí se), spouští se utišující reflex a uvolňují se přirozené chemické látky v mozku miminka, které během několika minut vyvolají příjemné uvolnění. Proto miminka často u kojení usínají.

Poloha na bříšku či na boku – Miminko, ležící na zádíčkách, může mít pocit, že letí volným pádem, spouští se mu Moorův reflex. Poloha na boku či na bříšku zabrání panickému strachu z pádu.

Syčení, šumění – Syčivý zvuk miminkům připomíná zvuk krve proudící tepnami. Tento zvuk v děloze slyšely nonstop. Syčení, šumění zvládá i vysavač nebo fén.

Vůně maminky– Miminko je zvyklé na vaši vůni, která je mu tolik známá a dokáže ho uklidnit a dát mu pocit bezpečí. Můžete mu do postýlky dát třeba své tričko.

Poplácávání – Některá miminka dokáže uklidnit pomalé rytmické poplácávání po plence.

Kyblíčkování – Pokud miminko pláče při koupání ve vaničce, zkuste místo vaničky koupat v kyblíčku. Dítě tam má pocit, že je zpátky v děloze, obvykle ze zcela uvolní a uklidní.

Tření čela mezi očima – Pomalé a lehounké hlazení místo shora dolů po čele, může miminko uklidnit. Miminko začne pomalu usínat.

Miminko uklidní tatínek – Mnohdy je maminka z uplakaného miminka tak vystresovaná, že svou nervozitu předává miminku. Zkuste dát dítě na uklidnění tatínkovi a uvidíte, jestli to pomůže.

Tiché hlasy – Zkuste miminko držet v náručí a mluvit na něj klidným, tichým hlasem.

Naprostý klid – Možná máte dítě, které potřebuje naprostý klid a ticho. Třeba ho ruší mluvení, televize, zvukové hračky.

Změna prostředí – Pokud vám dítě pláče doma, ale jakmile vyjdete ven na čerstvý vzduch, spí jak poleno, pak neváhejte a s dítěti čerstvý vzduch dopřávejte často.

Masáž nožiček – Zkuste si vzít do ruky nožičku dítěte a palcem druhé ruky masírujte jeho chodidlo proti směru hodinových ručiček. Začít musíte na špičce palečku a postupujte krouživými pohyby k patičce. Třeba tato masáž u vás zabere.

Tma – Na některá miminka platí zhasnout světla. Ve tmě se jim lépe usíná.

Položte si miminko tělo na tělo – Jde o starý, jednoduchý a krásný způsob uklidnění plačícího dítěte. Při tělesném kontaktu se uvolňuje hormon oxytocin a hormon prolaktin. Ty pomáhají k celkové pohodě dítěte i matky.

Nošení v šátku – Při nošení v šátku miminko uklidníte hravě. Miminko máte tělo na tělo, navíc s ním chodíte, houpete ho, miminko cítí tlukot vašeho srdce, dokonce se může v šátku i nakojit. Je to místo, kde mohou být uspokojeny všechny jeho fyzické i psychické potřeby.

Přečtěte si i další články o uspávání dětí:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

Žádný komentář

Vložit komentář