Vypadávání vlasů po porodu

Snem každé ženy je mít krásné, husté a lesklé vlasy. Ovšem ne každá má to štěstí, aby takové vlasy měla. Když se k tomu připadá období po porodu plné hormonů, vlasy jsou pryč. Co způsobuje nadměrné vypadávání a jak vypadávání zabránit?

Mnoho novopečených maminek má bohaté zkušenosti s vypadáváním vlasů po porodu. Jsou maminky, které ztratí vlasů málo a naopak jsou maminky, které jsou zoufalé, protože při každém česání mají vlasů plný hřeben či kartáč. Nadměrné vypadávání vlasů po porodu je však jen dočasné. Nejvíce vlasů vypadává asi 3 – 4 měsíce po porodu a během 6. - 12. měsíce se růst vlasů vrací do normálu.

Za běžných okolností ženě roste na hlavě 90% vlasů. Zbylých 10% jsou vlasy ve fázi odpočinku – tyto vlasy jsou připraveny vypadnout a uvolnit tak místo novým vlasům. Během těhotenství působením hormonů vlasy zůstávají v odpočinkové fázi déle a po porodu najednou dochází k úpravě hormonální rovnováhy a díky tomu k uvolňování velkého množství vlasů z klidové fáze.

Za normálních okolností člověk během dne ztratí přibližně 40-100 vlasů. Po porodu však může být denní ztráta vlasů až 5x vyšší (tedy 500 vlasů denně).

V hlavní roli estrogen

Svou hlavní roli ve vypadávání hraje hormon estrogen. Jeho zvýšená hladina v těhotenství vede k prodloužení růstové fáze vlasu, který by za normálních okolností již vypadl. Proto mají těhotné ženy díky estrogenu husté, hezké a lesklé vlasy. Po porodu hladina estrogenu poklesá, důsledkem je oslabení vlasů a hlavně jejich nadměrné padání.

Na kvalitu vlasů po porodu má vliv i kojení, resp. hormonální změny způsobené kojením.

Jak předcházet nadměrnému padání vlasů?

  • Kojící maminka by měla dodržovat zásady zdravé výživy, a to nejen kvůli padání vlasů. Neměla by kouřit, pít alkohol a měla by mít dostatek vitamínů (hlavně vitamin E a B) a minerálních látek (železa a zinku, selenu). S úpravou životosprávy souvisí dostatečný příjem pestré stravy – hodně ovoce, zeleniny (obsahuje flavonoidy a antioxidanty, které chrání vlasové folikuly a podporují růst vlasů), luštěnin, obilovin, celozrnného pečiva, bílého masa, oříšků a semínek.
  • Jako prevence vypadávání vlasů po porodu můžete používat šampóny a kondicionéry obohacené o biotin a oxid křemičitý (zmírňují vypadávání vlasů). Také se doporučují přírodní šampóny a odvary z bylin (přeslička, kopřiva, šalvěj).
  • Při vypadávání vlasů můžeme sáhnout i po babských receptech. Jeden recept uvádí použití vaječného žloutku, přidat lžíci ricinového oleje a lžíci rumu a masírovat 5 minut pokožku hlavy, udělat zábal a nechat alespoň hodinu působit.
  • Pokud si vlasy barvíte, může barvení způsobovat ještě větší vypadávání. Raději sáhněte po barvách na přírodní bázi.
  • I stahování vlasů do copů a culíků vlasy natahuje a ničí a způsobuje tak větší padání. S vlasy je třeba zacházet jemně, jemně česat, raději nefénovat.
  • Svým vlasům můžete ulevit i kratším střihem.

Žádný komentář

Vložit komentář