Antibiotika a pobyt na sluníčku

Venku je krásné letní počasí, vysoké teploty, slunce svítí… Dny byste mohly trávit venku, ale dítě má antibiotika? Už je zdravé, bez teplot, čilé jako rybička, ale stále dobírá léky? Může se nebo se nemůže během léčby antibiotiky na slunce? Jestliže jste si tuto otázku nikdy nepoložili, pak máte štěstí a patříte k těm, kteří v létě nikdy nezažili angínu, zánět středního ucha, záněty močových cest a další nemoci, které mohou letní radovánky nepříjemně zkomplikovat a omezit. Ale většina s antibiotiky v létě zkušenosti má a ptá se, zda je možné s antibiotiky jít na pláž nebo k rybníku?

Antibiotika

Léky antibiotika se používají především při léčbě bakteriálních, ale i infekčních onemocnění už skoro 100 let. Aby antibiotika působila efektivně, je nutná správná indikace, tedy cíleně předepsaná antibiotika přímo danému dítěti na míru. Zároveň i jejich správné užívání. Správné užívání antibiotik dítě zbaví původních potíží a ochrání či sníží riziko vzniku jiných možných komplikací.
K léčbě bakteriálních infekcí se tedy používají antibiotika a chemoterapeutika. Obsahují různé léčivé látky, které mají různý původ a různé chemické struktury a použití. Proto v lékárně vždy dostáváte odlišné informace o způsobu užití a různé rady o omezeních. Ať už jde o užívání s jídlem nebo nalačno, zákazu kyselých potravin, mléčných výrobků, či právě vyvarování se pobytu na slunci.

Citlivá pokožka

Při užívání antibiotik se slunění nedoporučuje. Ač se při pobytu na slunci účinek antibiotik nijak netlumí, přesto pobyt na slunci může vyvolat větší únavu a slabost, může ovlivnit celkově zdravotní stav dítěte. A především může zvýšit citlivost pokožky, která se pak snadněji může spálit a může dojít k různým fotosenzitivním reakcím.
Při užívání některých léků, včetně antibiotik, dochází k určitým změnám na kůži, ta se stává citlivější k působení UV záření. Reakce pokožky nemusí být žádná, ale také v některých případech může být velmi bouřlivá a ve výjimečných případech si může vyžádat až hospitalizaci.
Kůže při léčbě antibiotiky může na sluneční záření reagovat tak, že vypadá jako závažnější popálení od slunce. Může se objevit silné svědění a napětí pokožky, které přechází až v bolest. Příznaky se mohou zhoršovat a kůže může zrudnout. Objevit se mohou i puchýřky, olupování kůže. Někdy se fotosenzitivní reakce může projevit jako šedé skvrnky na kůži. Po dlouhodobé léčbě antibiotiky se mohou objevit jizvy, zvýšená citlivost kůže nebo hyperpigmentace (tmavé skvrny na pokožce). Hyperpigmentace může přetrvávat velmi dlouho (měsíce i roky) po vysazení antibiotik a je obtížně léčitelná.
Zvýšená citlivost na sluneční paprsky může přetrvávat i několik týdnů po dobrání antibiotik, proto je nutné dětskou kůži proti slunci chránit i během celé této doby.

Fototoxicita a fotoalergie

V prostředí, které nás obklopuje se nachází velké množství různých látek (patří k nim i některá antibiotika), které mohou způsobit kožní reakci na sluneční záření, mluvíme o tzv. fotosenzitivním potenciálu. Po požití nebo aplikaci takových látek a léků se kůže stane citlivější na světlo, především ultrafialové záření. Podle typu poškození lze tyto reakce rozdělit na fotoalergické a fototoxické.
V souvislosti s antibiotiky a některými dalšími léky spolu se sluněním můžeme mluvit o problému fototoxicitě. Tu můžeme stručně charakterizovat jako schopnost některých léků způsobit abnormální reakci pokožky při ozáření slunečním zářením. Tato nepříjemná reakce v podobě zánětu kůže, zarudnutí či puchýřků se může projevit ihned po vystavení se slunci, ale i s odstupem několika dní. Dalším stavem spojeným se sluněním je fotoalergie, která v současnosti trápí mnoho lidí, a to i bez jakékoliv léčby antibiotiky. Fotoalergie se projevuje jako vyrážka, která se objeví bezprostředně po slunění, ale i s několikadenním časovým odstupem. Nejprve obvykle na osluněných částech těla, později i jinde na těle.
Mezi antibiotika a chemoterapeutika, která způsobují fotosenzitivní reakci, patří:

tetracykliny – tetracyklin, doxycyklin
chinolony – ciprofloxacin, ofloxacin
sulfonamidy – cotrimoxazol
gentamycin, chloramfenikol, izoniazid, chlorochin

Při užívání těchto antibiotik se má omezit pobyt na slunci. Obecně se pobyt na slunci během léčby antibiotiky nedoporučuje z důvodu celkového zatížení organismu. Při užívání tablet, i při lokálně aplikovanými antibiotiky (masti, roztoky) je nutná opatrnost.

Prevence

Když už se při léčbě antibiotiky pobytu na slunci nevyhnete, rozhodně dětskou pokožku chraňte oděvem, dítěti dejte pokrývku hlavy a odhalenou kůži namažte krémy s vysokým faktorem proti UV záření.

Léčba nežádoucích fotosenzitivních účinků antibiotika

Tato léčba se zaměřuje pouze na příznaky. Nutné je vysadit antibiotika nebo je nahradit jinými z jiné chemické skupiny. Každé vysazení antibiotik by mělo být konzultováno s lékařem. Akutní příznaky můžete mírnit chlazením kůže, studenými obklady, aplikací tělového mléka po opalování s obsahem chladivých složek (aloe vera, panthenol, atd.), podáním léků proti alergii (Zodac, Zyrtec, Fenistil) nebo mastmi obsahujícími kortikoidy. Závažné kožní reakce vždy musí posoudit lékař a navrhnout vhodnou léčbu.

Přečtěte si také další články na téma dětské nemoci:

Kompletní výbavičku pro vaše miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.

 

Žádný komentář

Vložit komentář