Infekční kožní onemocnění – impetigo

U dětí i dospělých se může objevit velmi nakažlivá infekce, která postihuje povrchové vrstvy kůže. Je poměrně častá. Nejčastěji postihuje děti, ale nevyhýbá se ani dospělým. Rychle se šíří v dětských kolektivech.

Impetigo je bakteriální infekce, která je způsobena stafylokokovou nebo streptokokovou bakterií (Streptococcus pyogenes nebo Staphylococcus aureus). Za normálních okolností kůže na povrchu tvoří silnou bariéru proti patogenním bakteriím. Při poškození kůže je bariéra porušena a je vstup bakterií usnadněn. Porušenou kůží rozumíme poškrábání, pořezání, štípnutí hmyzem či kousnutí zvířetem… Ránou se do hlubších struktur kůže dostávají bakterie, které tam rostou, množí se a brzy způsobují zánět se všemi jeho typickými projevy. V případě impetiga je však možné, že může vzniknout i na zdravé, neporušené kůži.

Impetigo je vysoce nakažlivé onemocnění, které se přenáší tekutinou prýštící z puchýřků. Na kůži se tvoří drobné puchýřky, které se zvětšují. Obsah puchýřků je čirý, později se zakalí. Puchýřky praskají samy nebo od středu zasychají. Na kůži se pak tvoří strupy. Kromě kožních projevů se toto onemocnění může projevit také zvýšenou teplotou a bolestivým zduřením mízních uzlin. Nejčastějším místem, kde se impetigo vyskytuje, je okolí úst a nosu. Postihnout však může kůži kdekoliv na těle.

O léčbě rozhoduje lékař. Většinou se používá mast s antibiotiky (Pokud lokální léčba není úspěšná, lékař předepíše antibiotika, která dítě užívá vnitřně.). Pro lepší zahojení puchýřků jsou dobré koupele v roztoku hypermanganu nebo heřmánku nebo obklady z heřmánku. To proto aby se strupy lépe uvolnily. Puchýř – strup je po obkladu potřeba pořádně osušit a poté nanést mast s antibiotiky. Použít se mohou i obvazy na postižená místa, aby se zabránilo přenosu na jiná místa. Dítě a celá rodina by měla udržovat zvýšenou osobní hygienu, aby se zabránilo dalšímu šíření infekce. Doporučuje se vydezinfikovat hračky, jídelní potřeby a prádlo dítěte prát odděleně.

Onemocnění to není závažné, ale je velmi nakažlivé a jestliže se včas neléčí, může se rozšířit. U malých kojenců by mohlo dojít ke komplikacím. Právě proto by dítě, které je postiženo impetigem, mělo být doma a nechodit do školky či školy, a to až do úplného vyhojení. Teprve pak může do kolektivu.

Přečtěte si i další články na téma nemoci dětí:

 

Žádný komentář

Vložit komentář