Infekce močových cest u dětí

Infekce močových cest a ledvin patří po infekci dýchacích orgánů a průjmu mezi nejčastější dětské onemocnění. Mají nespecifické příznaky, které mohou připomínat jiné onemocnění (střevní či infekci dýchacích cest). Nejsou přenosné z dítěte na dítě, jsou však těžko diagnostikovatelné. A právě včasné a správné určení diagnózy může snížit riziko možných následků, které mohou být právě u dětí velmi závažné. Jak infekcím močových cest u dětí předcházet, jak je poznat a léčit?

Infekce močových cest může postihovat dolní i horní močové cesty. Dětí se týká nejčastěji záněty horních močových cest a ledvin. Pokud se u dítěte vyskytuje vrozená překážka v odtoku moči z ledviny (nebo i jiná vada močového ústrojí), jsou záněty močových cest velmi časté. Dochází tak vlivem špatné funkce močovodu k návratu moče z močového měchýře do ledvin. K zánětům ledvin dochází často opakovaně. Infekce močových cest jsou způsobeny větším množstvím bakterií v moči.

Zánět dolních cest močových (cystitida)

Příznaky jsou podobné jako u dospělých. Jde o pálení a řezání při močení. Dítě chodí častěji čůrat, může mít jinou barvu moči, způsobenou přítomností krve. Často doprovází zánět i zvýšená teplota či horečka.

Zde jsou příznaky poměrně lehce rozpoznatelné. U novorozených miminek se cystitida vyskytuje častěji u chlapečků, v pozdějším věku u holčiček (z důvodu krátké močové trubice a blízkosti konečníku, odkud se dostanou bakterie ze stolice).

Infekce dolních cest močových u dětí se léčí ambulantně a trvá 5-7 dní. Dítě by mělo mít dostatečný příjem tekutin, pít vodu a čaj, aby se bakterie vyplavily.

Zánět horních cest močových

Týká se malých dětí ve větší míře. V kojeneckém věku může být jediným příznakem horečka, jinak může být kojenec bez potíží. U dětí může být zánět ledvin doprovázen bolestí zad a bříška. Dítě však neumí vždy správně popsat své potíže. Bolení bříška je u dětí časté, tak tomu rodiče nemusí věnovat pozornost. U kojenců si rodiče mohou všimnout při přebalování zapáchající pleny nebo mohou zpozorovat v plínce flíček. Mezi další příznaky patří zvracení, nechutenství, apatie.

Toto závažné onemocnění je bakteriální původu a jde o zánět ledvinných pánviček a okolní tkáně.

Diagnóza

Rodiče si všimnou typických příznaků, pediatr provede klinické vyšetření. Rozhodné pro stanovení diagnózy je chemické a kultivační vyšetření moči i CRP vyšetření z kapky krve. Pediatr provádí základní vyšetření moče pomocí testačních papírků (chemické vyšetření bílých krvinek v moči). Pokud se objeví vysoce pozitivní zánětlivé parametry, svědčí to o infekci ledvin. Pokud se stanovuje diagnóza u malých dětí, je nutná hospitalizace, hlavně tehdy pokud trvá vysoká teplota a dítě odmítá pít a je dehydrované. Větší děti se mohou vyšetřovat a léčit ambulantně, stejně jako dospělí pacienti.

Moč se získává metodou středního proudu. Jedná se o zachycení moči až po začátku močení, proto se tomu říká střední proud. Nejprve by se mělo dítě na pohlavním ústrojí omýt, aby se do moči nedostaly bakterie z ústí močové trubice. Výsledek by tak mohl být zkreslený.

Součástí diagnostiky jsou náběry krve, aby se zjistily zánětlivé parametry v krevním vzorku. A u dětí, kde je podezření na infekci močových cest, se provádí také sonografické vyšetření (podle potřeby i rentgenové a radioizotopové vyšetření).

Léčba

Infekce močových cest se léčí správně zvolenými citlivými antibiotiky. U malých dětí ve formě infuzí, pak se pokračuje v další léčbě. Je nutné dodržovat léčebný režim – dostatečný příjem tekutin, teplo a klid. Dítě nesmí mít žízeň. Nápoje, které dítě pije, by měly být teplé. Zcela nevhodné jsou sycené minerální vody, limonády a džusy. Doporučují se brusinkové nápoje, které snižují pH moči, tím se vytváří prostředí nepříznivé pro množení bakterií.

Prevence

V českých porodnicích se provádí u novorozenců screeningové vyšetření, kdy se pomocí ultrazvuku sledují ledviny pro včasné zachycení vrozené vady, která by se mohla projevit až později se závažnou močovou infekcí. Toto vyhledávací vyšetření však neodhaluje všechny vady močového ústrojí. Některé vady odhalit nelze.

Téměř veškeré infekce ledvin u dětí (krom novorozenců) vznikají vzestupem infekce z ústí močové trubice přes močový měchýř nahoru k ledvinám. Bariéra bránící přechodu močové infekce z měchýře do ledvin se zlepší až se školním věkem. Proto je základní věcí při prevenci infekce močových cest je správná hygiena. U holčiček dbát na správný způsob otírání zadečku po stolici (jedním tahem zepředu dozadu). Kalhotky by měly mít každý den čisté, bavlněné a vyžehlené. U chlapečků se klade důraz na hygienu předkožky. Pod tekoucí vodou velmi jemně a šetrně, aby nedošlo k natržení, stahujeme předkožku. U kojenců je nutné dbát na častou výměnu plenek a vyhnout se parfémovaným mýdlům a jednorázovým vlhčeným ubrouskům, které snižují ochranný film sliznice močových cest.

Žádný komentář

Vložit komentář