Jak jsme prodělali šestou dětskou nemoc

Zrovna jsme se vrátili z dovolené v zahraničí a druhý den ráno po probuzení jsme u naší 6 měsíční Karolínky zjistili, že má hodně červená líčka a na dotek úplně hoří, jako plamínek. Po změření teploty jsem se vyděsila. Teploměr ukazoval kolem 40 stupňů a já jsem začala panikařit. Hrozně jsem se o ní bála, jelikož doposud neměla žádné zdravotní problémy.

            Bylo mi však divné, že nemá žádné jiné příznaky, jako kašel, rýmu, bolesti bříška. Měla opravdu jen vysokou teplotu. Na mysli jsem měla hned několik teorií, o jakou nemoc se může jednat. Napadlo mě také, že mohlo jít jen o rostoucí zoubky. Kája sice vypadala unavená, ale pořád byla hravá a na tak malé dítě to bylo pozoruhodné, jak ty teploty zvládala. Plná strachu jsem vyhledala odbornou pomoc, tedy dětskou lékařku.
Dětská lékařka nám sdělila, že se zřejmě jedná o chřipku, neměla sice kašel, ale mírné zarudnutí v krku tam bylo. Když jsem se zmínila o 6. dětské nemoci, byla lékařka velice překvapená, že o ní vůbec vím, jelikož to není tak známé infekční dětské onemocnení. Dětská lékařka nás poté dostatečně informovala o průběhu 6. dětské nemoci:
            6. dětská nemoc - latinským názvem Exanthema subitum. Objevuje se zejména u dětí od 0-2 let, způsobuje jí Herpes virus 6, zdrojem nákazy je infikované dítě. Přenáší se jako kapenková nákaza, inkubační doba je 3-10 dní. Projevuje se chřipkovými příznaky: teplota kolem 40 stupňů, kašel, rýma. Trvá 3-4 dny, pak nastane pokles teplot a objeví se na těle vyrážka, která mizí do 3-4 dnů. Terapii určí lékař, většinou se neléčí.

U nás však nemoc trvala teprve jeden den a proto se nedalo s určitostí hovořit o 6. dětské nemoci. Doslali jsme tedy Paralen čípky, které jsme ihned aplikovali a čekali, co se bude dít. Po podání čípku teplota klesla na mírně zvýšenou, měla jsem hroznou radost, že čípky tak dobře účinkují, ale asi po hodině jsem Kájince znovu měřila teplotu a nestačila jsem se divit, když stupnice na teploměru ukazovala skoro 39 stupňů. Poté jsme tedy znovu aplikovali čípek a teplota zase klesla, aby se po krátké době opět zvedla. Celý tento průběh se opakoval tři dny. Teploty jí mírně zmáhaly, přes den více spinkala, ale jinak se chovala jako normálně. Konečně čtvrtý den už teplota nestoupala tak vysoko a na tělíčku začala vykukovat drobná vyrážka, připomínající zarděnky nebo spálu. Tato se postupně šířila na bříško, kolem krku a malinko i na nožičky. Pátý den už byla Kája celý den bez teplot. Byla to pro mě hrozná úleva a pro Káju určitě taky. Vyrážka pak zmizela asi po třech dnech od výskytu. Jednalo se o typický projev 6. dětské nemoci přesně jak nám ji popsala dětská lékařka.
Byla jsem hrozně šťastná, že Kája dětskou nemoc zdolala statečně a bez komplikací. Každé dítě může mít příznaký jiné a trochu jiný může být i průběh. Proto bych byla ráda, abyste i Vy popsaly Vaše zkušenosti s tímto onemocněním prostřednictvím komentářů pod tímto článkem nebo v diskuzním foru na těchto stránkách. ,, Dobrá rada nad zlato"

Přečtěte si i další články na téma dětské nemoci:

 

Žádný komentář

Vložit komentář