Zánět středního ucha

"Au, au, maminko, bolí mě ouško" nebo neztišitelný pláč od nejmenších dětí doprovázený vysokými teplotami by vám měl signalizovat, že se může jednat o zánět středního ucha.....

Zánět středního ucha je velmi častým onemocněním u malých dětí zejména ve věku od 6 měsíců do 3 let.

Co je a jak vzniká zánět středního ucha?

Zánět středního ucha vzniká většinou jako komplikace rýmy, doprovází záněty horních cest dýchacích a chřipku. Infekce postupuje z nosu a nosohltanu Eustachovou (sluchovou) trubicí do středního ucha. Eustachova trubice zajišťuje dostatečnou ventilaci středního ucha, u kojenců je široká a krátká, není ještě plně vyvinuta a ústí přímo do hltanu. Takže infekce z nosohltanu se velmi snadno dostane touto trubicí do středouší. Viry oslabená sliznice středouší podléhá nájezdu škodlivých bakterií a dochází zde k zánětu. V malém prostoru středního ucha se hromadí zánětlivá tekutina (hlen nebo hnis), která nemůže řádně odtékat oteklou Eustachovou trubicí do nosohltanu. Hromaděním hlenu nebo hnisu se bubínek rozpíná a právě toto pnutí vyvolává ukrutné bolesti.

Pokud včas nezasáhne lékař tím, že propíchne bubínek, bubínek může prasknout sám a hnis vyteče. Uvolněním středouší se dítěti uleví.

Příznaky zánětu středního ucha

Silná bolest nebo pocit tlaku v oušku doprovázený vysokou teplotou. Málá miminka neztišitelně pláčí, jsou neklidná, sahají si na ouško, nechtějí pít.

Léčba a předcházení zánětu středního ucha

Při rýmě a infekcích horních cest dýchacích je důležité udržovat nos průchodný, kapat pravidelně nosní kapky a smrkat/odsávat rýmu. V chladném počasí držet uši v teple. Otužujte vaše dítě, posilujte imunitu, kojte mateřským mlékem.

Při zvýšené teplotě podávejte lék ke snížení teploty (např. paracetamol, ibuprofen), který také tlumí bolest.

Pokud nic z výše uvedeného nepomáhá a bolest se stupňuje, vyražte k lékaři.

Lékař ouško vyšetří pomocí ušního zrcátka a zváží, zda je možno ještě léčit zánět antibiotiky nebo bude lepší tzv. "píchnout ouško" - protnout bubínek (provést paracetamózu) a odsát uvolněnou zánětlivou tekutinu. Je to mírně bolestivý výkon, ale malému pacientovi se hned, jak zmizí tlak v uchu, uleví.

Opakované záněty středního ucha

Někdy se záněty středouší opakují a mohou být příčinou pozdější poruchy sluchu. Je lépe vždy včas vyhledat lékaře, protože protětí bubínku se zhojí prakticky bez jizvy, zatímco, když bubínek sám praskne, zůstává jizva vždycky. To může vést v pozdějším věku k jeho špatné funkci a tím také k poruše sluchu. Někdy se naopak jizva po samovolném prasknutí bubínku nemusí zhojit, což vede často ke chronickému středoušnímu zánětu a dalším komplikacím.

Častou příčinou opakovaných zánětů středního ucha může být zvětšená nosní mandle. Nosní mandle je umístěna v zadní části nosohltanu, při opakovaných zánětech nosohltanu tkáň nosní mandle zduří, v prohlubních se snadno udržují bakterie, zduřená nosní mandle vede ke ztíženému dýchání nosem, a tím se zhoršuje ventilace nosními průduchy. Dítě dýchá jen ústy a to vede opět ke špatné ventilaci nosní dutiny, navíc vdechuje neohřátý a suchý vzduch. Děti v noci špatně spí, často chrápou, bývají unavené a opakované infekty komplikované středoušními záněty vedou k celkovému špatnému prospívání dítěte. V takovém případě by měl odborný lékař otorinolaryngolog posudit, zda by nebylo na místě nosní mandli odstranit.

Očkování

Dítě můžete nechat po poradě s lékařem očkovat proti bakterii Streptococcus penumoniae, která je nejčastějším původcem opakovaných středoušních zánětů. Očkovací látka se nazývá Prevenar a je na předpis. Některé zdravotní pojišťovny na ni přispívají.

 

Přečtěte si i další články na téma nemoci dětí:

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář