Těhotenství i přes hormonální antikoncepci

V současné době je hormonální antikoncepce jedna z nejužívanějších antikoncepcí. Jen v České republice ji užívá téměř polovina žen mezi 15. a 49. rokem. Hormonální antikoncepce funguje tak, že zabraňuje ovulaci, tedy uvolnění vajíčka z vaječníku. Žádná ochrana není stoprocentní. I přes užívání hormonální antikoncepce je možné otěhotnět, ač je to velmi vzácné. Účinnost hormonální antikoncepce se udává 99,9 %. Platí to však v případech, kdy se antikoncepce používá přesně podle instrukcí. Pokud se s hormonální antikoncepcí nezachází správně, riziko selhání stoupá a účinnost se snižuje na 95%.
Hormonální antikoncepce existuje ve více variantách. Kombinované tablety, minipilulky, které se používají především při kojení, jsou náchylné ke špatnému užívání, proto je jejich spolehlivost oproti ostatním formám nižší (97%). Hormonální náplasti mají účinnost okolo 99%. Těhotenství při užívání hormonální antikoncepce tedy většinou přichází po uživatelské chybě, nikoliv po selhání antikoncepce.

Nejčastější chyby a následné selhání hormonální antikoncepce jsou:

Žena vynechá tabletku jednou nebo vícekrát v průběhu měsíce.
Nedodržuje intervaly mezi dvěma pilulkami.
Pilulku nasadí příliš pozdě.
Po polknutí antikoncepce žena zvrací půl hodiny a více.
Pokud jde o náplasti, tak je žena přesouvá v průběhu týdne na různá místa, což je chyba.
Opět pokud se jedná o náplasti, tak chybou je, když je žena na dobu delší než tři hodiny odstraní.
Některé léky mohou ovlivnit účinnost hormonální antikoncepce (některá antibiotika, léky na epilepsii, HIV atd.).

Jak poznat těhotenství při užívání hormonální antikoncepce?

I při užívání hormonální antikoncepce se mohou objevit klasické těhotenské příznaky. První zřejmou známkou je vynechání menstruačního krvácení. V případě užívání HA (hormonální antikoncepce) může být potíž v rozpoznání ukazatelů těhotenství, protože některé ženy při užívání antikoncepce nekrvácejí nebo mají krvácení jen velmi slabé, že může být jednoduše zaměněno za počáteční příznak těhotenství. I přesto se však dá těhotenství ve většině případů rozeznat, protože se začínají objevovat i další známky (napětí prsů). Zvýšená hladina hormonů způsobuje změny, které vedou ke zvýšené citlivosti a bolestivosti prsů, k jejich lehkému naběhnutí apod. Další obvyklou známkou jsou ranní nevolnosti, které se objevují v kteroukoliv denní dobu.

Bude fungovat těhotenský test?

I při užívání hormonální antikoncepce a případném těhotenství vám může těhotenství potvrdit těhotenský test. Hormonální antikoncepce obsahuje jeden nebo dva lidské hormony, estrogen a gestagen. Těhotenské testy však pracují s jinými hormony, a to lidským choriovým gonadotropinem (hCG), který se již od 7 . - 10. dne těhotenství dá zachytit z moči.

Může být při užívání hormonální antikoncepce plod ohrožen?

Jestliže žena pociťuje, že je těhotná i při užívání HA, měla by užívání pilulek okamžitě ukončit. Spousta žen se bojí škodlivého vlivu antikoncepce na plod. Není však znám žádný důkaz o tom, že by v takovém případě bylo dítě ohroženo vrozenými vadami nebo dalšími komplikacemi. Jsou studie, které poukazují na možnou souvislost s nižší porodní váhou nebo předčasným porodem. Pokud však žena tabletky vysadí okamžitě, jak své těhotenství zjistí, nemusí se obávat.

Tip: Pokud čekáte miminko jistě vás bude zajímat jaká bude výše mateřské 2020. Váš partner má také možnost na čerpání 7 denní otcovské dovolené.

Otěhotnět ihned po vysazení HA

Jestliže si žena přeje otěhotnět, u klasickým kombinovaných pilulek je to možné v podstatě okamžitě po vysazení. U progestinových minipilulek se ženám daří otěhotnět asi do 6 měsíců v průměru. U depotních forem antikoncepce je možné otěhotnět hned o odstranění tělíska. U aplikace injekcí je nutné vyčkat, až účinek odezní, což bývá 3 – 12 měsíců. Pro otěhotnění je vždy příznivý návrat klasického menstruačního cyklu ženy.

Kompletní výbavičku pro vaše miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.

Přečtěte si také další články o těhotenství:

Žádný komentář

Vložit komentář