Přibírání váhy v těhotenství

Dá se váha v těhotenství, resp.přibírání váhy v těhotenství, nějak ovlivnit? Nebo je dáno předem, třeba geneticky, zda žena přibere 10, 20 či dokonce 30 kg?

Váhový přírůstek v těhotenství je velmi individuální. Jsou maminky, které nepořiberou skoro nic, i přesto že se v jídle nijak neomezují, ale existují také maminky, které se snaží zdravě jíst a jejich hmotnost stoupá úplně sama.

Roli v tom hraje genetika, metabolismus a způsob stravování a také fyzická kondice ženy před otěhotněním. Jistá odborná doporučení však existují, a to taková že by zdravá žena měla v průběhu těhotenství přibrat přibližně 12 – 15 kg. Příliš nízký nebo naopak příliš vysoký přírůstek váhy by mohl značit nějaký problém a být ohrožující pro matku i dítě. Důležitý faktorem není jen to, kolik maminka přibere, ale také jak rovnoměrně její hmotnost stoupá.

Nadměrné přibírání v těhotenství můžu způsobovat vyšší rizika a pravděpodobnost císařského řezu i obezitu miminka.

Nedostatečné přibírání může značit riziko předčasného porodu anebo být příčinou nízké porodní hmotnosti miminka.

Váha se dá ovlivnit přiměřenou a zdravou stravou během těhotenství a také pohybem. Mezi lidmi se dříve šířila pověra, že má žena jíst za dva. Je mylná. Při ovlivňování hmotnosti je důležitý zdravý a těhotné ženě přiměřený pohyb. Pohyb by měl být mírný, plynulý a ženu by neměl bolet. Neměla by provozovat adrenalinové sporty a příliš zapojovat břišní svaly. Nejdoporučovanějším pohybem pro těhotné je plavání, procházky, chůze.

Jak je váha v těhotenství rozložena v situaci, kdy maminka nabere 12-15 kg:

  • Plod: 3,5 – 4 kg
  • Placenta: 750 g
  • Plodová voda: 1 kg
  • Děloha: 1 kg
  • Prsa: 0,5 – 1 kg
  • Váha krve: 1,5 – 2 kg
  • Tělní tekutiny: 2 kg
  • Tuk: 2 – 5,5 kg

Přibírání se také liší dle stupně těhotenství, tedy dle trimestrů.

V 1. trimestru je to u každé maminky jinak. Většina trpí na těhotenské nevolnosti a jiné zažívací problémy, a tak nepřibere v prvním trimestru téměř nic. Některé maminky častým zvracením dokonce nějaké to kilo shodí. Právě v prvním trimestru záleží na tom, v jaké byla žena kondici před otěhotněním, zda a jak často cvičila a jak se stravovala. Pokud ze zdravého životního stylu okamžitě přejde v necvičení a přebytek jídla, kilogramy jdou nahoru ihned. Odborníci doporučují v prvním trimestru přibra kolem 2 kg.

Ve 2. trimestru je již ženino tělo na těhotenství navyklo, hormony se ustalují a hladina hcg již dosáhla svého vrcholu a pomalu klesá. Ustupují nevolnosti a žena obvykle najíždí zpět na svůj obvyklý jídelníček. Obvykle žena ve druhém trimestru přibírá přibližně 0,5 kg za týden.

Ve 3. trimestru žena obvykle nabírá velmi rychle. Např.ty ženy, které ze začátku nepřibraly vůbec nic nebo dokonce ubraly, ve 3.trimestru přiberou nejvíce.

Často se můžeme setkat také s jevem, kdy hubené a štíhlé ženy přiberou hodně, např.i přes 20 kg a naopak silné ženy nepřiberou téměř nic. I to je normální. Samozřejmě jiné je to v případě, kdy žena čeká dvojčata. Ženy s nadváhou jsou častěji vystaveny riziku těhotenské cukrovky, preeklampsie, vysokému tlaku. Na rozdíl od toho ženy hubené, které přiberou málo, mohou mít problém dítě donosit do termínu, plod může trpět nedostatkem živin.

Žádný komentář

Vložit komentář