Předčasný porod

V dnešní době se lékařům daří zachránit mnoho malých miminek, která se narodí dříve, než je očekávaný termín porodu. V ČR dochází k předčasnému porodu u 5-6% těhotných žen. Kdy je porod považován za předčasný, jaké jsou jeho příčiny a jaká je léčba?

Předčasným porodem nazýváme porod, kdy miminko přijde na svět dříve než před dokončeným 37. týdnem gravidity nebo dítě váží méně než 2500g. Miminka, která váží méně než 1500g jsou označována jako velmi nezralá a ta ještě menší, vážící méně než 1000g, jako extrémně nezralá.

Proč dochází k předčasným porodům

Nejčastěji bývá příčinou předčasného porodu infekce a zánět pochvy.

Vyšší riziko předčasného porodu hrozí u vícečetných těhotenství, dále v případě, že má žena větší množství plodové vody, vývojovou vadu dělohy nebo nedostatečnou funkci děložního hrdla.

Dalšími možnými příčinami mohou být drogy, kouření v těhotenství, nadměrné množství alkoholu, velká psychická zátěž těhotné, preeklampsie či cukrovka.

Pokud již žena jednou rodila předčasně, je třeba jí při dalších těhotenstvích věnovat více pozornosti, předčasný porod by se mohl opakovat.

 Příznaky hrozícího předčasného porodu

Při pravidelné prohlídce u gynekologa může lékař zjistit pokročilý vaginální nález, který je příznakem hrozícího předčasného porodu. Ten může být provázen výtokem z pochvy, bolestmi v zádech či častým tlakem v podbřišku. Lékař určí, zda je těhotnou nutno hospitalizovat.

Důležité je, aby zůstala v klidu na lůžku, nejlépe v nakloněné poloze – nohy výše než hlava. Ženě se podávají tokolytika (léky tlumící děložní činnost), v případě infekce děložního hrdla i antibiotika. Velmi pečlivě se sleduje stav dítěte.

 

Příznaky předčasného porodu, počínající předčasný porod

Mezi příznaky hrozícího předčasného porodu patří děložní stahy a zkracující se děložní hrdlo, v některých případech i odchod tzv. hlenové zátky, která uzavírá děložní hrdlo. Nejčastěji ale dochází k odtoku plodové vody a to bez předchozích stahů.

Těhotnou je třeba ihned hospitalizovat nejlépe v některém z perinatologických center, aby byla zajištěna nejlepší péče pro předčasně narozené malé miminko, pokud by došlo k porodu. Před převozem (tzv. transport plodu v děloze nebo-li „in utero“) se těhotné podávají léky na tlumení děložní činnosti a dále hormon kůry nadledvinek, který urychlí zrání plic plodu, které ještě nejsou dostatečně vyvinuté, případně i antibiotika, v případě zjištění zánětu.

 

Přečtěte si také další články o porodu:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého obečení a potřeb pro miminka.

 

0 Komentáře

  1. […] styk není vhodný, když krvácíte nebo vám hrozí potrat či předčasný porod a pokud máte opakovaný výtok. Toto jsou ale obecná pravidla a vy musíte vždy přihlížet ke […]

Vložit komentář