Přenášení a vyvolávaný porod

Minul vypočítaný termín porodu a miminko stále nepřichází. Přenášení nese určitá rizika pro matku i dítě, avšak ani vyvolávání není bez rizik. Jak dlouho můžete čekat? Maminky i gynekologové jsou v západní Evropě netrpěliví, a proto je těhotenství často ukončováno tzv. indukcí, neboli umělým vyvoláním porodu obvykle týden až 14 dní po termínu.
Těhotenství trvá zhruba 38- 42 týdnů. O přenášení mluvíme až tehdy, je-li těhotenství delší než 42 týdnů. Po vypočítaném termínu těhotné ženy častěji navštěvují poradnu, tedy spíš už ambulanci v porodnici, kde budou rodit, podstupují různá vyšetření, která kontrolují stav placenty a stav dítěte v děloze. Porody se v porodnicích vyvolávají týden až 14 dní po termínu.

Kdy se porod vyvolává?
Po 42. týdnu může začít placenta, která miminko vyživuje, rychleji stárnout. Placenta má svou omezenou životnost a jakmile přestává plnit svou funkci, může to miminko ohrozit na životě.
U matky, která má těhotenskou cukrovku a bere inzulin, je často indikováno vyvolávání porodu v 39. - 40. týdnu. U diabetiček hrozí větší porodní hmotnost dítěte, což může vést ke komplikovanému porodu a s tím spojenému riziku císařského řezu.
Pokud odtéká plodová voda, znamená to riziko infekce, nebo malé množství plodové vody způsobuje nedostatek kyslíku. Proto při odtoku plodové vody, pokud se porod nezačne rozjíždět sám, je potřeba vyvolávat.
Preeklampsie (zvýšený krevní tlak, otoky, bílkovina v moči) je nebezpečná, proto se porod vyvolává už např. od 34. týdnu těhotenství. V takovém případě se může jednat o nutnost císařského řezu z důvodu ochrany zdraví matky.
U dvojčat se porod obvykle vyvolává v 39. týdnu těhotenství, pokud polohy dvojčat umožňují vaginální porod.
Dále se porod vyvolává v případě, kdy je plod koncem pánevním, nebo když je nutné porodit mrtvý plod.

Jak se provádí indukce?
Hamiltonovým hmatem, kdy při vaginálním vyšetření lékař provede odloučení dolního pólu vaku blan, což může vést k uvolnění hormonu prostaglandinu, který způsobuje dozrávání děložního hrdla.
Léky vyvolávaný porod se provádí zavedením prostaglandinové tablety do děložního hrdla.
Mechanické vyvolávání porodu se provádí dirupcí vaku blan (neboli puštěním plodové vody). Uměle vyvolaný odtok plodové vody při pokročilém vaginálním nálezu může rozjet samotný porod.
Infuzí podaný hormon oxytocin vyvolává děložní stahy. Nutností je odteklá plodová voda.

Rizika vyvolávaného porodu
Vyvolávání porodu je zásah do přirozeného procesu těla. Pokud není plod na porod připraven, může se vinou vyvolávání dostat do tísně. Pokud jsou porodní stahy navozené léky či vnějšími zásahy do porodu, může mít celý porod jinou intenzitu, charakter než porod s přirozenými kontrakcemi. Miminko se může dostat do polohy nepříznivé pro porod, to pak vyvolává nutnost dalších lékařských zásahů do porodu (použití kleští nebo ukončení porodu císařským řezem). Dále je vyvolávaný porod spojován s rizikem dystokie ramének, kdy se plod zasekne rameny pod stydkou kostí a nemůže ven.
Bohužel je prokázáno, že uměle vyvolané porody jsou pro rodičku bolestivější a trvají déle z důvodu nedozrálosti děložního hrdla a tím i pomalejším otevíráním. Navíc vyvolávané porody musejí být často povzbuzovány umělým oxytocinem. A stav mnohých miminek, která přišla na svět po indukci, ukazuje, že ještě mohla v klidu u maminky v bříšku pobýt (nižší porodní váha, nebo jsou pokryta nitroděložním ochmýřením).
Ne vždy je termín porodu správně spočítán, třeba proto že žena ovulovala jindy než v půlce cyklu, miminko tak potřebuje o pár dní víc času k dozrání, než určují lékařské tabulky. Pak může být miminko ohroženo novorozeneckou žloutenkou, horší adaptací, neurologickými problémy apod.
Každý máme jiné životní tempo, jinou rychlost. I děti, které přicházejí na svět, mají různé tempo. Některé děti na svět spěchají, jiné si dávají na čas. Pokud není žádný závažný zdravotní důvod k indukci, měly by děti mít možnost zvolit si svoje osobní tempo příchodu na svět.

 

Máte už kompletní výbavičku pro vaše miminko? Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

Přečtěte si také další články na téma porod:

 

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář