Vícečetné těhotenství

V dnešní době na ulici vídáme stále více kočárků pro dvojčata. Opravdu se rodí více dvojčat než v letech minulých? Proč tomu tak je a jak těhotenství s dvojčaty či vícerčaty vzniká?

 

Z názvu vyplývá, že vícečetné těhotenství je takové těhotenství, kdy žena nosí více než jedno dítě. Důvodem vzniku vícečetného těhotenství je převážně hormonální léčba matky, asistovaná reprodukce, ale také braní hormonální antikoncepce a následné otěhotnění. Nejde sice o patologický jev, přesto však vícečetné těhotenství s sebou nese i různá rizika, protože ženské tělo je původně uzpůsobeno k tomu, aby nosilo pouze jeden plod.

Rizika vícečetného těhotenství mohou být jak ze strany matky, tak ze strany dítěte.

Častou komplikací může být potrat a předčasný porod. Někdy dochází k potratu jen jednoho plodu a druhý se vyvíjí normálně. Někdy k potratu dojít nemusí a slabší plod se nevyvíjí a sám se vstřebá. Těhotné ženy s vícerčaty mívají v těhotenství častěji nevolnosti, později pak chudokrevnost. Hrozí jim vznik křečových žil. Častěji trpí dýchacími obtížemi a únavou. Hrozí u nich ve větší míře i preeklampsie. A komplikace s sebou nese i porod, kdy plody můžou být ve špatných polohách. Porod vícerčat proto častěji končí císařských řezem.

Jednovaječná dvojčata vzniknou oplodnění jednoho vajíčka jednou spermií. Emryo se však již na počátku svého vývoje rozdělí na dvě části, ze kterých se vyvíjí dva samostatné plody. Tyto dvojčata musí být stejného pohlaví, jsou si nápadně podobná a mívají podobné duševní vlastnosti a schopnosti. U jednovaječných dvojčat se rozlišuje, zda mají společnou placentu (to je obvyklé) nebo má placentu každý plod vlastní ( to je vzácné).

Dvouvaječná dvojčata vznikají oplodněním dvou vajíček dvěma odlišnými spermiemi. Stejného pohlaví být nemusí, ale mohou a nejsou si tolik fyzicky a psychicky podobná jako dvojčata jednovaječná. Dvouvaječná dvojčata se vyskytují 3-4x častěji než jednovaječná. Vzhledem k tomu, že plody vznikají ze samostatných buněk, mají proto každý svou vlastní placentu i plodové obaly.

Siamská dvojčata je vzácná komplikace u jednovaječných dvojčat. Ze zcela rozdělená jednovaječná dvojčata vznikají tehdy, pokud se oplozené vajíčko začne dělit na dvě embrya až v době mezi 12. a 13. dnem od početí. Srůst těl dvojčat se nejčastěji vyskytuje v oblasti hlavy, dolní části zad nebo hrudníku. Siamská dvojčata podle statistik připadají na každých 50 000 porodů, ovšem jen malé procento z nich se rodí živé.

Trojčata, čtyřčata, paterčata...I těhotenství s trojčaty není tak neobvyklé a rodí se jich více než v minulosti. Čtyřčata se v naší zemi také občas vyskytují. A dokonce se v ČR narodila v nedávné době i paterčátka, která vznikla z přirozeného otěhotnění.

Je ve vašem okolí někdo s vícerčaty? Napište nám na náš facebook Maminky.eu

Žádný komentář

Vložit komentář