Víte, co si pod pojmem „lotosový porod“ představit? Takový porod spočívá v tom, že po porodu se neodstříhne pupeční šňůra, ale počká se, až se od placenty oddělí přirozeně sama. Pokud se vám to zdá nepředstavitelné, tak věřte, že i takové porody se v České republice konají.
Při lotosovém porodu se nepřestřihne pupeční šňůra a miminko tak zůstává s vyloučenou placentou spojeno pupečníkem až do té doby, než se sama placenta odloučí. Může to trvat i několik dní. Vzhledem k tomu, že je dítě stále připojeno pupeční šňůrou k placentě, je manipulace s ním omezená, a tak se maminkám doporučuje zůstat s novorozeným miminkem v posteli. Placenta se obvykle balí do hedvábí či bavlny a nechá se vyschnout. V některých případech, když si to maminka přeje, se může placenta zakonzervovat solí, olejem a bylinkami.
Lotosový porod ano či ne?
Placenta je orgán dítěte. Vznikla ze spermie a vajíčka. Během těhotenství placenta přejímá funkce orgánů dítěte, které ještě nejsou dostatečně vyvinuty. Díky lotosovému porodu se miminku dostává z jeho placenty více krve. S ní také více kyslíku potřebného k okysličování mozku, dokud se plíce plně nerozbalí. Dále mnoho důležitých minerálů, bílkovin, protilátek a erytrocytů.
Fanoušci tohoto druhu porodu se shodují na tom, že jen díky lotosovému porodu může dojít k přenosu skutečně všech potřebných látek a životních energií. Další předností lotosového porodu je předcházení možného poškození plic a mozku způsobeného nedostatkem kyslíku. Miminko díky připojené placentě prý dozrává a je silné a zdravé. Ženy, které propagují takový druh porodu, se shodují na tom, že jde o naprosto přirozený fyziologický postup. Dalším kladem lotosového porodu je zdůvodnění, že miminka není traumatizováno přestřižením pupeční šňůry a placenta, která se neoddělí, miminku pomáhá v prvních okamžicích narození s dýcháním a podporuje úplné rozvinutí plic.
Avšak většina zdravotnických zařízení a porodnic s lotosovými porody nesouhlasí. Argumentují tím, že může nastat situace, kdy po porodu miminka dojde k pomalému odlučování placenty. V takovém případě je matka ohrožena silným krvácením, které si může žádat akutní operační výkon v celkové narkóze. Lékaři dále tvrdí, že odumírající placenta představuje pro novorozence riziko tím, že jde o mrtvou tkáň, tak se může stát zdrojem infekce, a to i přesto, že je sterilně zabalená.
Jak probíhá lotosový porod?
Po narození miminka se čeká, až placenta vyjde přirozeně. Následně se umístí do mísy vedle miminka. Tam může být až 24 hodin. Poté se jemně omyje teplou vodou. Odstraní se z ní krevní sraženiny. A usuší se. Potom se zabalí do savé látky, kterou je třeba každý den měnit. Placenta musí být uložena v blízkosti miminka, aby nedošlo k napínání pupečníku. Po nějaké době pupeční šňůra odpadne. Trvat to může tři dny, ale třeba i devět nebo výjimečně více dní.
Lotosově se rodí v mnoha zemích. A to nejen doma, ale i v porodnicích a dokonce i po porodu císařským řezem.
Je na rodičích samotných, zda se budou placenty obávat a považovat ji za něco nehygienického, nebo ji přijmou jako součást malého miminka.
Přečtěte si i další články na téma porod:
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa