Porod do vany

V českých porodnicích je rodičkám umožněno mnoho úlevových poloh a činností během první doby porodní. Ženy hopsají na velkých gymnastických míčích, mohou se volně pohybovat, mohou být ve sprše nebo také ve vaně. Avšak i druhou dobu porodní, tedy závěrečnou fázi porodu, kdy se hlavička miminka i celé jeho tělo porodí, je možné strávit ve vaně a miminko tak vypudit pod vodní hladinu. Pro koho je porod do vany vhodný a jaká jsou jeho pozitiva a negativa?

U porodu do vody je důležité rozlišit mezi pobytem těhotné ženy ve vaně v průběhu první doby porodní, kdy si žena ve vodě ulevuje od bolesti, a mezi samotným vypuzením plodu pod vodu. Pobyt ve vaně v první době porodní je ve většině porodnic naprosto běžnou záležitostí, zato k porodu pod vodní hladinu dochází jen výjimečně.

Aby mohlo k porodu do vany dojít, musí být plod v poloze podélné hlavičkou, žena musí být fyziologicky gravidní v minimálně ukončeném 38. týdnu. CTG, čili záznam srdeční akce plodu, musí být fyziologické. Plodová voda musí být čirá a bez krvácení. Žena musí bý zdravá, musí mít anatomické poměry pánve, výšky a váhy, nesmí mít náznak zánětu ani zvýšenou tělesnou teplotu a musí spolupracovat s odborným zdravotnickým personálem. Před vstupem do vany, musí být rodička vyprázdněná a osprchovaná. Pokud se v jakékoliv fázi porodu objeví komplikace, musí se pobyt ve vaně ukončit a porod vést jiným způsobem.

Když se žena rozhodne pro porod do vany, musí se počkat až na pravidelné kontrakce a branku 2-3 cm, pak může vstoupit do vody. Ve vaně si teplotu žena reguluje sama (voda by měla mít cca 38 stupňů). Teplá voda způsobuje uvolnění a rychlejší otevírání porodních cest. Ve vaně žena rodí v polosedu se zapřenýma nohama o okraj vany. Porodní asistentka či lékař klečí vedle vany a bez zásahu pozorují prořezávání hlavičky. Hlavička i tělíčko novorozence se rodí pod vodní hladinu. Po porodu dítě zachytí porodní asistentka a s nepřestřiženým pupečníkem dítě přiloží matce k prsu. Matka dítě omývá teplou vodou. Pupečník se nechává dotepat a až pak se přeruší přestřižením.

Tip: Přečtěte si také článek o tom, jaká bude mateřská 2020.

Pozitiva porodu do vody

Pro ženu má porod do vody pozitivní vliv, protože pobyt v teplé vodě tlumí bolest a zároveň stimuluje produkci hormonu oxytocinu, který při porodu vyvolává stahy dělohy a po porodu napomáhá k nástupu laktace. Oxytocin rovněž hraje roli pro správný rozvoj vazby mezi matkou a novorozencem. Při porodu do vody není potřeba tlumit bolest léky, bývá méně poranění porodních cest a hráze a rovněž bývá potřeba méně zásahů do porodu, a tedy je i nižší riziko operativního ukončení porodu. Díky teplé vodě se totiž tkáň stává pružnější a lépe se přizpůsobí průchodu hlavičky.

I pro miminko má porod do vody mnoho výhod. U porodu do vody není třeba mít obavy z utopení dítěte. Dítě je vybaveno dýchacím reflexem, který nastoupí až po kontaktu obličeje se vzduchem, tedy po vytažení dítěte z vody. Proto je porod do vany bezpečný, pokud se jedná o normální průběh těhotenství a porod. Porod do vody znamená mnoho výhod pro matku, tyto výhody jsou i výhodami pro novorozence. Miminko se celé těhotenství vyvíjelo ve vodním prostředí, při porodu do vody se přirozeně přesune z jedné vody do jiné. Adaptace na život mimo dělohu je pozvolnější. S jakými typy porodů se můžete setkat?

Negativa porodu do vody

Porod do vany má i své zápory, a to že hrozí mateřská či novorozenecká infekce (při porodu odchází do vody, ve které rodička leží a kam se plod vypudí, i krev, stolice a moč), embolie matky krevní sraženinou, hypoxie plodu, vdechnutí vody novorozencem.

Pokud jste se rozhodla rodit do vany, případně tuto variantu zatím jen zvažujete, pak se nejprve informujte ve vaší porodnici, zda vám tuto možnost vůbec umožní. Někde se může vana používat jen při první době porodní.3

Tip: Přečtěte si také článek na téma Hamiltonův hmat.

Žádný komentář

Vložit komentář