Miminka a horké letní dny

Ač stále jaro, teploty jsou spíš letní, až tropické. Jak taková horka snáší miminka? Co dělat, aby se nepřehřála?

Venku je krásně, slunečno, počasí nám dovoluje trávit většinu dne venku, láká nás to k dlouhým procházkám, výletům, pobytu u rybníka, na louce či v lese. Horké dny s sebou přinášejí kromě těchto výhod i riziko přehřátí. Malá miminka nemají vyvinutou termoregulaci, a tak se špatně vyrovnávají s vysokými (ale i nízkými) teplotami.

Jak poznat přehřátí?

Miminko může být úplně jiné, než na jaké jste zvyklí. Může být klidné, nebo naopak neklidné. Nemusí mít chuť k jídlu, může i zvracet. Může se u něj objevit zvýšená teplota. Novorozenci a malí kojenci nemají vyvinutou tělesnou termoregulaci. Děti nejprve rozbalte a nechte je větrat. Když teplota neklesne, můžete zkusit studené zábaly. Léky nejsou nutné, protože miminka si teprve budují vlastní imunitu a léky bychom jim mohli imunitu narušit.

Přehřátí hrozí i v korbě kočárku. Pokud je kočár na přímém slunci, může být teplota pod korbičkou až 50°C. Proto kočár nechávejte ve stínu. Dítě raději vyndejte z kočárku a nechte ho větrat rozbalené na dece pod stromem či slunečníkem.

Pitný režim

I u malých miminek dodržujte pitný režim. Plně kojeným dětem do 6 měsíců není nutné podávat žádné další tekutiny kromě mateřského mléka. Kojeným dětem dávejte častěji pít z prsu. Dětem, které již přijímají tuhou stravu, nabízejte pití častěji. Vhodné jsou kojenecké vody, dětské čaje.

Ochrana kůže

Malá miminka na slunce vůbec nepatří. Kůže kojenců by neměla přijít do styku se slunečními paprsky, proto buďte raději ve stínu. Novorozenecká pokožka má tenkou vrstvu a ještě není dostatečně vyzrálá schopnost pigmentace. Pokud není zbytí, chraňte dítě krémem s UV filtrem.

Objevit se mohou i potničky, což jsou svědivé pupínky (většinou v obličeji, v zátylku, na nožičkách). Pomoci může vzdušné a kvalitní kojenecké oblečení. Pozor, potničky bývají často zaměňované s novorozeneckým akné.

Hrozí i riziko opruzenin, zejména v kožních záhybech. Zarudlá pokožka pak může mokvat. Opruzeniny proto často větráme a můžeme použít krém na opruzeniny.

Koupání miminka

Koupat miminka můžeme v moři, mořská voda miminkům nevadí. Jen pozor ať se nedostane do očí. Po každém koupání vždy kůži opláchnout a ošetřit krémem.

Rybníky se pro miminka nedoporučují. Mohou se tam vyskytovat sinice, které způsobují kožní vyrážky.

Přečtěte si také další články o letních aktivitách:

 

Žádný komentář

Vložit komentář