Cestování s dětmi – Výlety a dovolená s dětmi v Česku

Krásné jarní a letní počasí nás láká ven. Cestovat, jezdit na výlety či do přírody a poznávat nové kraje. Už jste přemýšleli, kam letos vyrazíte na dovolenou? Nevíte, zda jet na dovolenou po Česku nebo se vydat až k moři? Obáváte se, jak společnou dovolenou a cestování zvládne vaše dítě? Jak vydrží dlouhou cestu nebo let letadlem? Co vše sbalit na cesty? Nebude mu příliš teplo, nespálí se na sluníčku? Než se na cestu vypravíte, přinášíme vám pár užitečných rad.

S dětmi cestujte jen tam, kam si troufnete a když se obáváte, řiďte se jednoduchým pravidlem „čím mladší je dítě, tím byste měli vybírat dovolenou blíže k domovu“. Pro novorozeně a nejmenší kojence není dlouhé cestování vhodné. V prvních měsících života se miminko seznamuje se svým okolí, získává pocit bezpečí a jistoty, je pro něj důležitý pravidelný denní režim, který se dlouhou cestou naruší. Avšak pokud i tak jste rozhodnuti k dalekým cestám, přečtěte si pár tipů a rad, jak takovou cestu s miminkem zvládnout.

Pokud je pro vás přijatelnější dovolená s dětmi v Česku nebo krátké přesuny a výlety po okolí vašeho bydliště, pak si vystačíte s málem. Pokud plánujete kratší jednodenní výlet po krásách České republiky doporučujeme si stáhnout mobilní aplikaci s tipy na výlety a zábavu pro celou rodinu do každého počasí.

Jestliže plánujete delší cestu nebo dovolenou v zahraničí, pak budou důležité poctivé přípravy a mnoho věcí, na které byste neměli zapomenout. Myslete však na to, že každé miminko je jiné, každá cesta si žádá své, a tak následující řádky berte jen jako doporučení, z kterého můžete čerpat inspiraci. A ať už jedete kamkoliv a jakýmkoliv dopravním prostředkem, vždycky jsou prioritou potřeby, rytmus a režim vašeho dítěte. Pak si dovolenou můžete užít v klidu, pohodě a ke spokojenosti všech členů rodiny.

Co sbalit na cestu?

  • Kočárek, sluneční clonu, síť proti hmyzu, pláštěnku.
  • Deka – myslete na to, že se může ochladit a miminko bude potřeba řádně přikrýt.
  • Šátek či nosítko – rozhodně sbalte s sebou, pokud plánujete výlety do terénu, kam se s kočárkem nedostanete, nebo pokud si chcete ušetřit místo v autě.
  • Cestovní postýlka – některé penziony a hotely poskytují postýlku, ale musíte si to zjistit dopředu. Do postýlky sbalte přikrývku či zavinovačku.
  • Oblečení pro miminko – zvolte vzhledem k délce pobytu mimo domov. Raději s sebou sbalte i prací prostředek, který se hodí, jestliže vám dojde čisté oblečení.
  • Pleny – jednorázové či látkové. Pokud používáte látkové, pak nezapomeňte na vše, co vám látkování usnadňuje.
  • Oblíbené hračky, dudlíky.
  • Cestovní přebalovací podložky, vlhčené ubrousky, kosmetika (miminka většinou nepotřebují žádnou speciální kosmetiku, stačí něco na mytí a krém proti opruzeninám), opalovací krém s vysokým faktorem (myslete na to, že kojenec by neměl být vystavován slunečním paprskům, avšak i přesto jej při pobytu venku preventivně namažte).
  • Cestovní lékárnička – léky proti horečce, které zároveň tiší bolest (čípky, sirup či tablety podle věku dítěte), teploměr, krém nebo mast na opruzeniny, gel na hmyzí štípnutí, léky ke zmírnění průjmu.
  • Pro nekojené dítě – kojenecké mléko, dětské láhve, savičky, sterilizátor na cesty, ohřívač lahví, termoska.
  • Dětskou chůvičku – dítě bude moci večer spát a vy můžete třeba na terasu…

 

Letní dovolená

Pokud se chystáte na delší cestu autem, je potřeba před odjezdem zkontrolovat také váš vůz, zvláště pokud se vaše vozidlo řadí mězi tzv. "ojetá auta". Není nic horšího než řešit poruchu auta místo odpočinku a dovolené.
Ideální je vyrazit na cestu večer, aby dítě cestu prospalo v noci prospalo. Pokud jedete přes den, dělejte zastávky podle potřeb dítěte. Jestliže letíte letadlem, tak buďte v klidu, děti obvykle let letadlem dobře snáší a nemají s tím problém. Kojené dítě je dobré při vzletu přiložit k prsu kvůli přetlaku, starším dětem můžete dát bonbón.

Opatrní buďte v klimatizovaných hotelových pokojích a přechodech z tepla do chladu. Trpí jak pokožka, tak imunitní systém.

Koupání miminka v přírodních nádržích není nejvhodnější, protože neznáte kvalitu vody. Ta se však dá zjistit ze zpravodajství o stavu vodních toků a nádrží. Při koupání v moři nemusíte mít obavy. Mořská voda je vhodná i pro miminka. Jen hlídejte, aby voda nenatekla dítěti do očí nebo aby ji miminko nepilo. Po koupání v mořské vodě je potřeba miminko opláchnout sladkou vodou, usušit a namazat opalovacím krémem. Ač kojenec na slunce vůbec nepatří, pár paprsků se k němu přece jen dostane. U moře navíc mějte na paměti zesilující efekt odražených slunečních paprsků, které se odráží od písku a od hladiny moře. V poledne na slunce vůbec s dětmi nechoďte.

Dětem chraňte hlavu před slunečními paprsky kloboučky a lehkými čepičkami.

Pokud jste pořídili dětský plážový stan, který má chránit dítě před slunečními paprsky, tak pozor na teplotu ve stanu, ta je v něm mnohem vyšší než teplota vzduchu okolí.

Dodržujte pitný režim. Kojící maminky to mají jednoduché. Mají s sebou neustále jídlo i pití pro miminko, navíc v ideální teplotě a dostatečném množství. Ve velkých vedrech miminku nabízejte prso častěji. Nekojící maminky musí mít dostatečnou zásobu umělé výživy a kojenecké vody. Pro starší dítě je potřeba rovněž mít dostatečné množství tekutin, které mu pravidelně nabízejte.

Ať už jedete kamkoliv, užijte si vaši společnou dovolenou s dětmi ve zdraví a ke spokojenosti všech. Šťastnou cestu!

 

Přečtěte si i další články na téma dovolená s dětmi:

Žádný komentář

Vložit komentář