Dovolená bez dětí

Blíží se čas letních dovolených. Plánujete jistě dovolenou s dětmi. To se potom připravte, že to dovolená vůbec nebude. Během celého roku se věnujete dětem doma, vaříte, uklízíte, staráte se o chod domácnosti, jste zkrátka matkou na plný úvazek. Během roku nemůžete ze své rodičovské a rodinné role vyskočit. Na dovolené byste si měla odpočinout, relaxovat, načerpat síly do dalších dní, což jde na dovolené s dětmi jen velmi těžko. Taková dovolená bývá mnohdy náročnější než pobyt doma. Po rodinné dovolené byste potřebovala ještě svou vlastní dovolenou bez dětí. Pokud vám to je umožněno, tedy pokud nemáte kojené dítě a máte spolehlivého partnera, který je schopen se o děti postarat (nebo třeba prarodiče), pak si takovou vlastní dovolenou dopřejte. Může stačit jen pár dnů. Každopádně pomůže změnit prostředí a program. Vyrazit s kamarádkami, kolegy či jen sama. Věřte, že si svou vlastní dovolenou užijete, naberete sílu, chuť a energii do dalších mateřských povinností. Děti to bez vás těch pár dní jistě vydrží a krátkodobé odloučení partnerů vašemu vztahu jen prospěje.

Jak si užít svou vlastní dovolenou?

Pokud nevíte, jak strávit svou vlastní dovolenou bez dětí a partnera, pak se zamyslete, co vás bude víc bavit, co si víc užijete. Poznávací zájezd, turistické přechody hor, lenošení na pláži, wellness pobyt, poznávání cizích krajů po vlastní ose a seznamování se se zvyky jiných krajů nebo jen stanování u řeky? Představte si sebe samu. Ráno se probudíte, nemáte žádné povinnosti, žádné snídaně, oblékání dětí, dáte si v klidu kávu, nasnídáte se a máte celý den jen pro sebe. Co vás láká? Asi cokoliv, hlavně bez dětí. Nepotřebujete chystat svačiny, hromádky oblečení, žádný časový harmonogram kvůli spánku dětí. Během vaší dovolené můžete dělat jen to, co zrovna chcete a co vás v danou chvíli napadne. Nemyslete, co dělají vaše děti doma. Bez vás jistě nestrádají. Naopak. Užijí si tatínka, prarodiče nebo budou na táboře s kamarády. Samozřejmě že je normální, když se vám stýská. Nenechte se však steskem ovládnout. Jakmile se vrátíte domů, děti vás nadšeně přivítají a budou vyprávět, co vše se bez vás stalo a co zažily. Potom si užijete společné chvilky s dětmi i partnerem plnými doušky.

Tip: Pokud jste měla před mateřskou ráda sport, adrenalin a zkoušení něčeho nového, potěšte i sebe a vyzkoušejte třeba kurz kiteboardingu. Uvidíte, jak najednou omládnete a domů k dětem se vrátíte plná energie a pozitivní nálady.

Jako za svobodna

Na vlastní dovolené zažijete pocit jako za svobodna. Nikomu se nemusíte podřizovat, nikdo vás nekomanduje. Jste svým vlastním pánem. Svůj čas si organizujete podle toho, jak chcete vy, ne aby byly spokojené děti. Nemusíte řešit, že je pozdě, že musíte uspat děti… A zkrátka si posedíte při skleničce vína i po západu slunce.

Tím, že jste sama, jste více otevřená komunikaci s okolím. Mnohem lépe se navazují vztahy bez závazků. Třeba se seznámíte a najdete novou kamarádku stejného ražení jako vy.

Kdy jste si naposledy v klidu přečetla knihu? Teď je ta pravá příležitost. Nikdo vás nebude rušit. Nikdo nebude vyndávat z knihy záložku.

Taková singl dovolená je ideální čas na přemýšlení a srovnání vlastních myšlenek. Budete mít dostatek času na uvědomění toho, co chcete od života. Stanovení nových cílů, promyšlení cesty, kterou se chcete vydat dál.

Máte dostatek místa v batohu či kufru jen na svoje věci. Můžete si sbalit desatery šaty, patery boty a cokoliv budete chtít. Navíc vás nikdo nebude honit a vy budete mít dostatek času na líčení a přípravu večerní garderoby.

Ušetříte. Přeci když pojedete jen sama, nebudete mít takové výdaje jako pětičlenná rodina. Stačí vám menší pokoj. Jídlo jen to, co sníte.

Dovolená jako nutnost

Někdy se může stát, že se žena dostane do stavu naprostého psychického vyčerpání. Po celý rok se žene za naplněním ideálu nejlepší matky a manželky a pak může skončit syndromem vyhoření. Potom je taková singl dovolená výborným lékem. Stejně tak může sloučit jako prevence. Na pár dní opusťte myšlenku, že máte doma závazky a povinnosti a svou dovolenou využijte k načerpání nové síly. A když by se vám náhodou po dětech stýskalo, pak mějte s sebou telefon. Tím se ujistíte, že je doma vše v pořádku a funguje to tam i bez vás.

 

Přečtěte si i daší zajímavé články:

Sdílet

Žádný komentář

Vložit komentář