Když je dětem v autě špatně … kinetóza

O prázdninách rodiny s dětmi více cestují a také se častěji setkávají s tím, že dětem bývá v autě nevolno. Dítě, sedící v autosedačce, je mrzuté, nudí se, zlobí, navíc mu k tomu začne být zle a z prázdninového cestování se stane pro všechny zúčastněné noční můra. Jedná se o kinetózu, neboli nemoc z pohybu. Co je kinetóza a jaké má příznaky? Můžete podniknout nějaká preventivní opatření? A jak propuknutou kinetózu léčit?

Více o kinetóze

Nemoc z pohybu, neboli kinetóza, není nemoc v pravém slova smyslu. Jedná se spíš o nepříjemný stav, který vzniká z jakéhokoliv pasivního způsobu přemístění těla, kromě chůze a běhu. Chůze a běh jsou pro člověka přirozeným pohybem, přírodou daným, proto v těle nevzniká problém s interpretací takového pohybu. Oči vidí stále stejnou věc (dítě např. zadní stranu sedačky před sebou), avšak v rovnovážném ústrojí ve vnitřním uchu se přelévá tekutina a vytváří se tak informace o pohybu. Zrakové vjemy jsou statické, ale tělo přitom polohu mění. Vyhodnocovací centrum v mozku už na tuto konkrétní situaci může být zvyklé, a tak se nemusí dostavit žádná reakce. Avšak také může být centrální nervový systém zmatený a může vysílat nelogické nepříjemné reakce, jako je nevolnost a zvracení, zvané kinetóza. Ke kinetóze může dojít i v opačné situaci – tělo se nehýbe, ale oči se pohybují, třeba stojíme-li na mostě a díváme se na hladinu proudící vody. Kinetóza se může projevit v různých dopravních prostředcích či při jízdě na koni nebo kolotoči.
Kinetózou většinou netrpí kojenci. U dětí se orgán rovnováhy zcela vyvine asi od 2. roku života. Od té doby pak mohou děti trpět kinetózou stejně jako někteří dospělí.

Jaké jsou příznaky kinetózy?

Nejčastějším projevem kinetózy je nevolnost a zvracení. Dítě může začít při kinetóze zvýšeně zívat, může ho bolet hlava, být bledé a mít nízký krevní tlak. Také se může se objevit plynatost, říhání, zvýšená tvorba slin, studený pot.

Lze kinetóze předcházet?

Nejlepším preventivním opatřením kinetózy je vyhnout se pohybu, který ji spouští. U někoho např. jízda autem či točení se na kolotoči.
Pokud cestu někam absolvovat dítě musí, doporučujeme vám, abyste dali dítěti před odjezdem lehké jídlo. Dítěti nedávejte tučná a těžká jídla. Ale cestovat s prázdným žaludkem není vhodné.
Dětem pomáhá sedět po směru jízdy, tedy tak, aby mohli pozorovat trasu. V autě to bývá místo spolujezdce, v autobuse místo vepředu. Ideální místo, kam směrovat pohled, je horizont.
Riziko vzniku kinetózy snižuje pocit, že můžeme pohyb ovlivnit. Třeba takovým řidičům se dělá špatně jen málokdy.
Starším dětem může pomoci poslech hudby nebo pohádky (pouze audio). Navodí to pocit relaxace.
Eliminovat kinetózu je možné tak, že při jízdě dítě usne. Pak vyhodnocovací centrum nedostává informaci od zraku, jen z rovnovážného ústrojí. A tak se nedostávají do rozporu. Na delší trasy je lepší cestovat v noci, kdy dítě zajisté usne.
Na prevenci kinetózy existují různé léčebné prostředky. Homeopatika, žvýkačky a lízátka proti nevolnosti. A také léky (např. Kinedryl).
Doporučuje se také přísun čerstvého vzduchu, tedy otevřít okno nebo pustit větrák. Dále dělat časté zastávky s možností volného pohybu, aby se dítě proběhlo.

Jak kinetózu léčit?

Z předchozích řádků již víme, že kinetóza není nemoc, a tak ji ani nelze léčit. Můžeme jí pouze předcházet. Existují sice cvičení, která zvyšují odolnost člověka proti kinetóze, nebo jsou speciální kliniky, které se na odstraňování kinetózy zaměřují. Výsledky takové léčby však nejsou jisté.
Proti kinetóze existují léky Kinedryl (Nokinal, Travel Gum), které se podávají asi 30 minut před jízdou. Dávkování je uvedeno v příbalovém letáku a nedoporučuje se jej používat déle než 2-3 dny po sobě.
Možností jsou i žvýkačky nebo lízátka proti nevolnosti. Opět se užívají asi 15 – 30 minut před zahájením jízdy.
Účinky proti nevolnosti a zvracení má zázvor, může pomoci cucat zázvorové bonbóny nebo pít zázvorový čaj.
Na cesty s sebou raději berte igelitový sáček pro případ, že ho bude dítě potřebovat.

Žádný komentář

Vložit komentář