Cestování s dětmi

Prázdniny jsou tu a s nimi cestování. Říká se, že čím menší dítě, tím jsou větší starosti na cestách. Jak se na cestování s potomky připravit?

Platné cestovní doklady

Z České republiky lze vycestovat pouze s platným cestovním dokladem. Pokud se jedná o země Evropské unie a dále Islandu, Norska, Lichtenštejnska, Švýcarska, Albánské republiky, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Chorvatské republiky, Kosovské republiky, Makedonské republiky a Srbské republiky lze cestova pouze s platným občanským průkazem. Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoliv pro děti v občanském průkazu zapsané. Od 1. ledna 2012 mohou i děti mladší 15 let cestovat do uvedených států s vlastním občanským průkazem. Do dalších států světa je nutný cestovní pas, někam také vízum.

V případě, že nezletilé dítě cestuje v doprovodu jiné osoby, než je rodič nebo jeho zákonný zástupce, doporučuje se ověřit u zastupitelského úřadu navštěvovaného státu, zda není kromě platného cestovního dokladu vyžadován také písemný souhlas rodičů s cestou dítěte do zahraničí.

Cestování autem

Děti v autě většinou obývají zadní sedadla. O nutnosti a samozřejmosti mít bezpečnou a odpovídající dětskou autosedačku psát ani nebudeme. Jen krátce připomeneme, že dítě, které váží méně než 36 kg nebo měří méně než 150 cm (věk nerozhoduje), musí být připoutáno v dětské autosedačce. Jak ale dětem mnohdy dlouhé cesty autem zpříjemnit a ukrátit?

 • Některé děti jízdu špatně snášejí a dělá se jim zle. Potom je dobré mít v záloze vhodný prášek proti nevolnostem (Kinedryl, Nokinal,..). Preventivně se prášek podává dítěti asi hodinu před jízdou. Do auta vybavit děti dostatečným množstvím vhodných nápojů (bez bublinek) a dodržovat bezpečnostní přestávky. Pokud se dětem často dělá zle, neprohlížejte knížky ani nesledujte pohádky. Auto pravidelně větrejte, ať mají dostatečný přísun vzduchu.
 • Výborným zabavovačem, tam kde se špatně nedělá, je DVD přehrávač, který se dá připevnit na sedadlo před dětmi. Děti mohou v klidu sledovat pohádku a cestu si ukrátí.
 • Jezděte v době, kdy mají děti spát.
 • Pokud to nebude rušit řidiče, můžete s dětmi zpívat, hrát slovní fotbal a podobné hry.
 • Nezapomeňte na stínítka na okna, aby dítěti nesvítilo do očí.
 • Můžete mít kapsáře do auta, kam si dítě může uložit hračky, pití a další potřebnosti.

Během jízdy dodržujte pitný režim a podávejte dětem vhodnou stravu, která je během jízdy také velmi důležitá, a to stravu, která dětem dodá energii, nikoliv přebytečné množství cukru. Děti můžou být po sladkostech podrážděné, mohou v sobě mít energie víc, než je zdrávo...

Cestování letadlem

Dnes již nejsou cesty i s malými dětmi na velké vzdálenosti nic neobvyklého. Cestování letadlem s dětmi však má svá úskalí a pravidla. Přinášíme pár tipů pro klidný let s dítětem:

 • Je-li to možné, vyberte si noční let. Je pravděpodobné, že dítě let prospí.
 • Pro dítě bude lepší, bude-li sedět u okénka.
 • Pokud dítě používá dudlík, nezapomeňte ho vzít do letadla.
 • V letadle můžete dítěti nechat ohřát jeho vlastní stravu v kojenecké láhvi. Přeprava dětské stravy na palubě se řídí bezpečnostními pravidly a počítejte s tím, že při odbavení budete muset dát dítěti ochutnat.
 • Děti do 5 let musí cestovat v doprovodu dospělého.
 • Při vzletu, přistání a v době, kdy svítí nápis „Připoutejte se“, musí být i dítě, které sedí rodičům na klíně, být připoutáno bezpečnostním pásem spolu s rodičem. Nebo může sedět ve vlastní autosedačce certifikované pro použití v letadle. Autosedačku je možné si zdarma půjčit.
 • Dítě do dvou let může mít kromě jednoho zavazadla také skládací kočárek (přenosný koš, spací tašku nebo autosedačku). Kočárek je možné vzít až k letadlu, kde jej letušky uloží do zavazadlového prostoru. Po příletu bude kočárek připraven při výstupu.
 • Pro dítě od 2 do 12 let, které má vlastní letenku i sedadlo, letušky často připravují drobné dárky. Nelze na to však spoléhat, a proto mějte připravenou oblíbenou knížku či hru.

V každé případě si cestování s dětmi užijte. I odborníci radí, že lepší je cestovat než necestovat. Dítěti tak nabídnete spoustu nových vjemů a společných zážitků, na které budou ještě dlouho vzpomínat.

Žádný komentář

Vložit komentář