Cestovní horečka

Léto je v plném proudu. Také vás čeká letní dovolená s miminkem? Znáte ten stav, kdy balíte na dovolenou, chystáte vše s sebou a je vám lehce nevolno? Stres, strach, panika? Zřejmě patříte ke šťastlivcům, kteří cestování a vše s ním spojené hůře snášejí. Postihuje vás cestovní horečka. Jak cestovní horečku poznat, jak si s ní poradit či překonat ji?
Cestovní horečku může každý prožívat jinak. Mezi typické příznaky patří nervozita z cesty, náladovost, možné jsou i bolesti břicha či hlavy, nechuť balit a připravovat vše na cestu. Přidat se může i pocit, že na vás něco leze. Člověk si vyčítá, že neměl cestu zamlouvat, že se mu nikam nechce. Je možné, že někdo se bojí, že něco zapomene, jiný se obává cesty a nebezpečí dopravní nehody. Výraznější bývá cestovní horečka u lidí, kteří jedou na dovolenou s dětmi.

 

Lze cestovní horečce předcházet?

Udělejte si seznam věcí, které si chce na dovolenou sbalit. Rozhodně nezapomeňte na foťák, baterie, doklady, pas, pojištění do zahraničí, peníze, mobil i nabíječku, toaletní potřeby, sluneční brýle, plavky, pokrývku hlavy, léky a oblečení.

Nezbytné věci neodkládejte a vše se snažte zařídit včas (vystavení pasu, pojištění na cestu, očkování, pracovní záležitosti).

Najděte si někoho, kdo se vám bude starat o dům či byt (zalívat kytky, větrat, vyzvedávat poštu, krmit domácí zvířata atd.

Pokud cestujete s dětmi a bojíte se, jak cestu zvládnout, nakupte na cestu oblíbené dobroty, sbalte jim hračky a zábavu na cestu. A také náhradní dětské oblečení.

Zavčasu nakupte opalovací krémy, plavky atd.

Dopředu si připravte oblečení. Vyperte a vyžehlete jej a zabalte. Nenechávejte to na poslední chvíli.

Pokud do zavazadla musíte přibalit ještě nějaké věci až těsně před odjezdem, pište si jejich seznam na papír, ať na ně nezapomenete.

Před cestou, abyste se vyhnuli stresu, si najděte zábavu (kino, procházku, návštěva přátel, čtení, koupel či masáž,…).

Jestliže před cestou nemůžete usnout, uvařte si bylinkový čaj, mléko s medem, pusťte si nějakou uspávací hudbu. Hlavně nezírejte do tmy a nepřemýšlejte, na co jste zapomněli.

Léky na cestovní horečku?

Léky na cestovní horečku neseženete. Neexistují. Fungovat mohou léky proti zvracení. V lékárně si můžete koupit žvýkačky, které mohou předcházet nevolnostem v dopravních prostředcích. Dětem můžete koupit zázvorová lízátka. Důležité je zaměstnat mozek něčím jiným, relaxovat a hlavně se před náročnou cestou dobře vyspat.

Přečtěte si také další články na témadovolená s dětmi:

 

Kompletní výbavičku pro vaše miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.

Žádný komentář

Vložit komentář