Masáž hráze

Pravidelná masáž hráze, tedy místa mezi pochvou a konečníkem, v posledních týdnech těhotenství napomáhá připravenosti k porodu. Hráz se po masáži stává více pružnou a při porodu se pak může dostatečně rozvinout bez natržení či nastřižení (epiziotomie).

Pravidelným masírováním hráze se snižuje nutnost nástřihu, což je chirurgický zákrok, který nastřihnutím místa mezi pochvou a konečníkem zvětšuje vchod poševní, aby lépe prošla hlavička miminka. Masáž ženu na 100% neochrání před epiziotomií, obzvlášť pokud je miminko s váhovým odhadem přes 4 kg, nebo pokud jsou porodní cesty příliš pevné.

Masáž hráze se doporučuje provádět asi 6 týdnů před termínem porodu. Provádět masáž může žena sama nebo společně s partnerem. Masáž provádějte po koupeli či sprchování, kdy je tkáň teplou vodou změklá.

Kdy masáž neprovádět – Pokud se u ženy objeví výtok nebo nějaký vaginální problém, doporučuje se s masáží přestat. Masáž by mohla rozšířit infekci.

Postup při masáži hráze

  • Řádně si umyjte ruce. Ruce mají být hladké, tedy hladká kůže a krátké nehty. Použít se mohou i lehké gumové rukavice. Žena si zvolí pohodlnou polohu v teplém a příjemné prostředí, v pozici polosedu mírně roztáhne nohy a kolena nechá pokrčená. Pokud masíruje žena sama, může využít i zrcadla, aby mohla kontrolovat správnost provádění.
  • Na ruku, resp.na palec, ukazováček a prostředníček nakapte pár kapek oleje určeného na masáž hráze. Zcela nevhodné jsou dětské olejíčky či minerální oleje. Naopak doporučuje se použít speciální oleje na masáž hráze nebo obilninové oleje či olivový olej (oboje sehnatelné v bio kvalitě v prodejnách zdravé výživy). Pozor na kontaminaci kapátka či hrdla lahvičky – kapejte tak, abyste se prsty nedotkly hrdla či kapátka.
  • Do hráze, tedy prostoru mezi poševním vchodem a konečníkem vmasírujte dostatečné množství oleje tak, aby prsty jemně klouzaly.
  • Do pochvy vložte prst, do hloubky cca 3 cm. Pokud žena masíruje sama, do pochvy vkládá obvykle palec a ukazováček s prostředníčkem jsou v prostoru zevním. Pokud masíruje partner, do pochvy vloží ukazováček (příp.i prostředníček) a palec zůstává na hrázi zvenku.
  • Stlačte perineální oblast, kterou masírujte do tvaru písmene U. A to směrem dolů ke konečníku a poté i do stran. Masáží snižujete vaginální vchod a stlačujete stěnu pochvy směrem dopředu a dolů (podobně bude hráz vystavena tlaku při porodu). Pokračujte s rozpínání otvoru, dokud nebudete pociťovat slabé pálení, které způsobilo právě napínání hráze. Takto masírujte asi 3 minuty.
  • Během masírování tlačte prsty hráze a tahejte tkanivo dopředu, jakoby měla procházet hlavička novorozence při porodu.
  • Masáž ukončete promasírováním kůže na hrázi mezi palcem a ukazováčkem.
  • Celková masáž nemá přesazovat 4-5 minut.
  • Zbytek oleje na kůži setřete.
  • Pokud je masáž bolestivá, je účinná a právně provedená!

Jistě vás budou zajímat také články na téma porod:

Žádný komentář

Vložit komentář