Mykóza v těhotenství

Vaginální mykóza je jedno z nejčastějších gynekologických onemocnění. A velmi často a opakovaně se objevuje i v těhotenství.

S největší pravděpodobností mykózu v těhotenství způsobují zvýšené hladiny hormonů v krvi. Estrogen – ženský hormon – stoupá, a s ním se zároveň zvyšuje hladina polysacharidu glykogenu v pochvě. Tím se sliznice stávají citlivějšími a vnímavějšími ke kvasinkovým onemocněním. V těhotenství je nutné tyto potíže konzultovat s lékařem, příp.podstoupit příslušnou léčbu. Léčba bývá v těhotenství složitější a méně účinná. Většinou se po porodu hladiny hormonů ustálí a mykóza se již neobjevuje.

Vaginální mykózu způsobují kvasinky, tzv.candida albicans, která je běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. Jde o jednobuněčnou houbu, která má ráda teplá, vlhká a tmavá místa. Ideálním místem pro ni je tedy i pochva. Za normálních okolností si tělo udržuje samo rovnováhu bakterií a virů. Při narušení přirozeného prostředí v pochvě však množství kvasinek rychle narůstá a hrozí jejich přemnožení, i následná infekce.

Důvody, proč se žena nakazí vaginální mykózou, jsou mnohé. Např.:

  • Užívání antibiotik – podávání antibiotik narušuje mikroflóru v pochvě. A to z důvodu, že antibiotika ničí bakterie, a to i prospěšné bakterie. Díky nedostatku prospěšných bakterií v pochvě se pak množí kvasinky.
  • Hormonální nerovnováha – v důsledku podávání hormonálních léků dochází v těle k výkyvům hladin hormonů, a to způsobuje mykózy. Např.pravidelné užívání antikoncepce zvyšuje náchylnost k vaginální mykóze. To se ovšem netýká těhotných.
  • Cukr a cukrovka – pokud je v krvi zvýšená hladina cukru, velmi často dojde k přemnožení kvasinek, které se právě cukrem „živí“. Ženy, trpící cukrovkou, by měly být obezřetné a hlídat i možná kvasinková onemocnění. A nejen ženy trpící cukrovkou, ale i zdravé ženy, které přijímají vysoké množství cukru, ať už z důvodu těhotenských chutí, by měly mít na paměti, že cukr v potravě zvyšuje hladinu cukru v krvi.
  • Těhotenství – jako takové je spojeno se zvýšenou hladinou estrogenů a i cukrů v krvi. To je příčinou, proč ženy často během těhotenství trpí mykózou.
  • Stres – při střesu se tělo brání a vyplavuje do krve různé látky, které mohou také způsobit rozvoj mykózy.
  • Nevhodné oblečení – pod nevhodným oblečením se mohou množit bakterie, které způsobují mykotická onemocnění. Vyvarujte se dlouhého pobytu v mokrých plavkách. Nevhodné jsou těsné kalhoty, tanga. Nedoporučují se umělé materiály.
  • Nedostatečná ale i přehnaná hygiena – nevhodné je používat v intimních partiích často mýdlo. Vyvarovat by se ženy měly mytí se parfémovanými gely a mýdly a nepoužívat parfémované vložky. Na intimní hygienu je vhodné používat mýdla, která jsou k tomu určená.

Příznaky vaginální mykózy:

  • Svědění a zarudnutí pochvy a zevních rodidel
  • Bílý, tvarohovitý výtok z pochvy
  • Silné prokrvení zevní části rodidel
  • Pálení a řezání při močení
  • Tlak a bolest v podbřišku
  • Bolest při pohlavním styku

Léčba mykózy

Vaginální mykózy jsou nepříjemné, ale jejich léčba bývá účinná a působí vcelku rychle. Nutné je včas vyhledat lékaře, příp.navštívit lékárnu a zakoupit některý volně prodejný lék. V prodeji jsou léky ve formě krémů, mastí, čípků, globulí či gelů. Vhodné jsou též léky – výplachy. Mnohem důležitější než léčba je však prevence. Správná hygiena intimních partií. Správná životospráva, která pomáhá udržovat přirozené poševní prostředí se správně kyselým pH, kde se nemnoží bakterie a kvasinky a tím se snižuje pravděpodobnost výskytu mykózy.

Plod není kvasinkovým onemocněním ohrožen. Nepříjemný je tento stav pouze pro matku.

Žádný komentář

Vložit komentář