Biopotraviny pro děti

Všichni rodiče zajisté chtějí pro své děti jen to nejlepší. Právě proto se mnoho maminek rozhodne pro biopotraviny, obzvlášť v době zavádění prvních příkrmů. A to i přesto, že nikdy předtím nic BIO nekupovaly. Co znamená BIO? Má nějaké výhody a nevýhody? Kde se dá kupovat a kolik stojí?

 

Mnoho rodičů se zamýšlí nad tím, zda svým dětem kupovat biopotraviny nebo potraviny konvenční. Rozhodně bude pro děti vhodnější bio. Avšak i tady je nutné pečlivě číst etikety. Mnohdy totiž stačí málo, abychom začaly stravovat své děti zdravěji. Jestliže máte doma zahradu, pak si biopotraviny můžete vypěstovat sami. Ovoce a zelenina z vlastní zahrádky, vajíčka od slepic z vlastního chovu, apod.

Výrobky označené značkou „bio“ se řídí přísnými pravidly. Certifikované české biopotraviny se poznají snadno, jsou označeny jednotným českým logem, tzv. biozebrou, s nápisem „BIO – Produkt ekologického zemědělství“. To zaručuje, že výrobky opravdu pochází z ekofarem a řídí se zákonem o ekologickém zemědělství.

 

Co jsou biopotraviny?

Biopotraviny jsou potraviny, které jsou trvale udržitelné, resp. takové, díky kterým šetříme naši přírodu, klima. Podstatou biopotravin je jejich přírodní původ. Rostlinné výrobky jsou pěstovány bez umělých hnojiv, postřiků proti škůdcům a plevelu. Živočišné zase pochází z masa zvířat chovaných v co nejpřirozenějších podmínkách, na pastvě či ve volném výběhu. Takovým zvířatům se do krmiva nemíchají antibiotika či látky podporující růst. Při zpracování se dbá na to, aby výsledný výrobek obsahoval co nejméně přidaných látek. Některé látky (éčka) jsou zcela zakázané. Cílem bioprodukce je také co nemenší zatížení přírody. Od běžných potravin se biopotraviny liší jen způsobem pěstování a výroby, jsou zdravější, bez chemie, ale základní vlastnosti potravin zůstávají stejné.

 

 

Proč biopotraviny?

Biopotraviny splňují přísné požadavky zákona o ekologickém zemědělství.

Při pěstování je zakázané použití umělých hnojiv a pesticidů. Díky tomu biopotraviny obsahují mnohokrát méně zbytkových pesticidů než běžné potraviny.

Bioovoce a biozelenina obsahuje v průměru o 10-40 % méně dusičnanů.

Zvířata musí být chovaná v souladu se svými přirozenými potřebami bez podávání růstových hormonů a dávek antibiotik.

Při zpracování biopotravin se nepoužívají aditiva, umělé konzervační látky, chemická barviva, vitamíny syntetického původu, atd.

Výrobci nepoužívají bělení, ozařování ani mikrovlnný ohřev.

 

Kde kupovat biopotraviny?

Stále více spotřebitelů se pídí po původu toho, co kupuje. Proto se dají už vybrané biopotraviny koupit již v běžných obchodních řetězcích. V malých samoobsluhách však asi nenajdete.

V hypermarketech se dá sehnat základní ovoce a zelenina v biokvalitě. S jistotou také seženete mléčné výrobky, biovejce a biomaso. Další běžně dostupnou biopotravinou jsou mouky, luštěniny, rýže, těstoviny atd. Zpravidla se dají najít v regálech vyhrazených biopotravinám a zdravé výživě.

Největší výběr biopotravin lze sehnat ve specializovaných bioprodejnách se zdravou výživou. Bioprodejny bývají domluvené s místními farmáři, a tak máte ještě bonus místního výrobku, kdy podporujete místního pěstitele či zemědělce. Proto doporučujeme zmapovat si okolí vašeho bydliště a zjistit farmáře, bioprodejny, apod.

Kupovat můžete i přes internet. Existují farmářské bedýnky v biokvalitě apod.

 

Mají biopotraviny nějaké nevýhody?

Nevýhodou biopotravin je sezónnost. V zimních měsících je nabídka čerstvého bioovoce a biozeleniny značně omezená.

Další nevýhodou je trvanlivost biopotravin. Potraviny bez chemického ošetření a konzervantů se dříve kazí.  Na nákup tedy budete muset zajít častěji.

Mnoho spotřebitelů odrazuje i vyšší cena. Pokud se jedná jen o pár sklenic zeleninových příkrmů pro batole, je to finančně ještě přijatelné. Má-li se „bio“ stravovat celá vícečlenná rodina, je to finančně náročnější a v rodinném rozpočtu to brzy poznáte.  Řešením může být návštěva farmářských trhů a nákupy přímo od pěstitelů. Doporučujeme také nebýt dogmatickým rodičem, který nedá dítěti nic jiného než „bio“. Získání certifikátu a jeho udržení je pro každého farmáře finančně nákladné a administrativně náročné, proto často na získání tohoto certifikátu rezignují i sami pěstitelé a výrobci, i přestože pěstují ekologicky.

1 Komentář

  1. Mám pro vás tip na nákupy - jestli máte poblíž COOP, podívejte se, jestli se účastní vánoční akce Šťastná vánoční sedmička. V prodejnách, které se jí účastní dostanete při nákupu nad 399 Kč až do 24. prosince stírací los s možností vyhrát buď 400 korun na příští nákup nebo 60 000 korun na nákupy na celý příští rok. Což by nebyl špatný vánoční dárek, že?

Vložit komentář