Pupečníkovou krev lze darovat

Většina nastávajících maminek dostává během těhotentsví informace o možnosti odebrání a uschování pupečníkové krve pro vlastní dítě či jiného příbuzného. Za tuto variantu zaplatíte nemalé peníze. Pokud se pro uschování nerozhodnete, máte ještě možnost pupečníkovou krev darovat. Darováním pupečníkové krve můžete zachránit lidský život.

Co je to pupečníková krev?

Pupečníková krev je bohatá na tzv. kmenové buňky, které zajišťují obnovu krve. Tím se stává podobně jako kostní dřeň velmi zajímavou a využitelnou pro léčbu nádorových onemocnění (například leukémie nebo vrozených poruch imunity a metabolismu). Pupečníkovou krev použitá k transplantaci krvetvorné tkáně způsobuje méně potransplantačních komplikací.

Kdy se pupečníková krev odebírá?

Pupečníková krev se odebírá hned po porodu, před porodem placenty. Odběr není bolestivý ani pro matku ani pro dítě a do samotného porodu nikterak nezasahuje.

Kde lze pupečníkovou krev darovat?

Odběr pupečníkové krve lze provést ve vybraných porodnicích, které spolupracují s Bankou pupečníkové krve. Jejich seznam naleznete zde.

Kolik mě to bude stát?

Odběr pupečníkové krve je zcela zdarma.

Co mám pro darování pupečníkové krve udělat?

Během těhotenství musíte absolvovat běžná vyšetření vašeho zdravotního stavu. Vyplníte výběrový formulář, zda jste vhodnou dárkyní pupečníkové krve. Podepíšete darovací smlouvu. A porodíte v jedné z vybraných porodnic, kde provádějí odběr pupečníkové krve.

Podrobné informace o darování naleznete na těchto stránkách: www.bpk.cz

Přečtěte si i další články o těhotenství:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení, u nás si určitě vyberete.

 

 

 

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář