Jídelníček kojící matky

Jídelníček kojících maminek by měl být promyšlený, pestrý a sestavený na základě zásad zdravého stravování, protože vše, co maminka sní, se dostane k děťátku právě mateřským mlékem. Je však potřeba vzít v úvahu, že existují potraviny, které sice mamince nevadí, avšak děťátko s nimi může mít velké potíže v podobě bolení bříška.

Stravování v období kojení by mělo odpovídat zásadám zdravé výživy. Jídlo by měly tvořit cukry – např. zelenina, brambory, rýže,...(50-55%), tuky – oleje a rostlinné tuky (25-30%) a bílkoviny – hlavně v mase a mléčných výrobcích ( 15-20%). Během kojení je možné konzumovat téměř všechny potraviny, v prvních týdnech vyjma těch, které vyvolávají plynatost (luštěniny, zelí, česnek,...), protože se tyto potíže s plynatostí přenáší mateřským mlékem na miminko. Maminky, které trpí potravinovou alergií, by měly alergeny dále ze své potravy vynechat. Mezi rizikové potraviny patří také kiwi, citrusy, ořechy, kakao, čokoláda, med. Pokud je chce maminka konzumovat, měla by nejprve opatrně vyzkoušet a sníst jen malé množství.

Stejně jako u nekojících by se měly u kojících maminek objevit v jídelníčku alespoň 2x týdně ryby, hlavně mořské pro svůj důležitý obsah jódu.

Kojící žena by měla zvýšit příjem vápníku, který je odebírán z jejích zásob v kostech a zubech.

Důležité je mít též zvýšený příjem vitamínů z přírodních zdrojů (nacházejí se především v ovoci a zelenině, vnitřnostech,...)

Kojící maminky mají dodržovat pitný režim, protože mateřské mléko je tvořeno z velké části vodou, hlavně tzv. přední mléko.

Dá se tedy říct, že pokud se kojící žena stravuje zdravě, nemůže udělat nic špatně, když bude jíst pestrou stravu, zkrátka vše. A hlavně sama pozná, jaké potraviny miminku nedělají dobře a těch se na nějaký čas vyvaruje.

Přečtěte si také další články na téma kojení:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

Žádný komentář

Vložit komentář