Nejčastější dotazy o kojení

Máte doma novorozeně a tápete v některých otázkách ohledně kojení? Ač je kojení přirozená věc, mnohdy je nutné aby se maminka i miminko této přirozené věci naučily. Předpokladem pro dostatečné a dlouhodobé kojení je ochota kojit a vlastní přesvědčení, že kojit dokážete.

Správná poloha dítěte u prsu

Existuje několik poloh při kojení. Hlavní zásada je mít dítě „bříško na břicho“. Kojte v klidu, kojení věnujte dost času a buďte trpělivá. Nenechte se znervóznit okolím či pláčem dítěte.

Dítě by mělo uchopit do úst i dvorec prsu, nikoliv pouze bradavku. Pokud dítě saje jen bradavku, je pak kojení bolestivé a vznikají ragády.

Při správné technice bradavka leží na jazýčku dítěte. Když je bradavka pod jazykem, maminka si může myslet, že dítě saje, ale dítě nevypije nic.

Bolest prů, ragády, retence mléka

Správná poloha při kojení a časté kojení je nejlepší ochranou před vznikem ragád (bolestivých prasklinek). Pokud se ragády udělají, kojte nejprve ze zdravého prsu, a poté z bolestivého a u tohoto prsu měňte polohy dítěte během jednoho kojení. Prs neošetřujte mastmi, poraďte se raději s lékařem. Nejlépe většinou poslouží pár kapek vašeho mléka. Před kojením se také doporučuje na několik minut přiložit ledový obklad, který snižuje případnou bolestivost.

Podobně se postupuje při retenci mléka, kdy se objevuje lehké začervenání, většinou přesně ohraničená bolestivost a zatvrdnutí v prsu, často i zvýšená teplota. V tomto případě přikládejte dítě co nejčastěji, během kojení masírujte jemně postižené místo směrem k bradavce. Je možné užít i studených obkladů a jemného odstříkání. Při trvání obtíží vyhledat lékaře, ale nepřestat kojit.

Přizpůsobte se potřebám dítěte

Během prvních 6 týdnů dítě pije velmi nepravidelně. Přizpůsobte se jeho potřebám a vyhovte mu, kdykoliv bude chtít pít. Později si dítě vytváří vlastní režim. Menší a nedonošené děti většinou vyžadují častější pití menších dávek. Je dobré vědět, že dávky vypitého mléka nemusí být stále stejné. Týdenní přírůstky by měly být asi 150-200 g.

Kojit z jednoho či obou prsů

Zpočátku po porodu je nutné kojit z obou prsů. Časté přikládání dítěte k prsu, za předpokladu, že dítě saje intenzivně a správně, povede ke stimulaci tvorby mléka. Jen ve výjimečných případech je potřeba novorozeně přikrmovat. Podávání jakýchkoliv jiných tekutin během kojení zasahuje do mechanismů tvorby mléka. Sání dítěte z kojenecké lahve i sání dudlíku je zcela jiné od sání dítěte z prsu. Dítě tak může být zmatené a může to vést k větší neochotě sání z prsu.

Po porodu ženy mívají bolestivý pocit nalitých prsou, později se tělo přizpůsobí potřebám dítěte a mléko se tvoří v dostatečném množství, i když prsa již nebolí.

První mléko – kolostrum- je lehce nažloutlé. Mateřské mléko je bílé až s modravým nádechem. Mateřské mléko pokrývá potřeby dítěte do věku 5-6 měsíců.

Neexistuje tzv. „slabé“ mléko a dítěti v případě plného kojení není nutné podávat cokoliv jiného.

Pro dostatečnou tvorbu mléka je nejdůležitější časté a pravidelné přikládání dítěte, a to zvláště v době, kdy se vám zdá, že je mléka přechodně málo (při únavě, ve stresu, při změně prostředí).

Nemocné miminko

Onemocní-li miminko, kojte ho. Vaše mléko je během nemoci dítěte nepostradatelné. Při případné hospitalizaci dítěte, kojící maminky přijímají i s dítětem.

Pláč dítěte

Často maminky zneklidní pláč miminka. Miminka však pláčou z mnoha příčin a jen jedna z nich je hlad. Nejvíce hladové bývají děti v období růstového spurtu, kdy rostou skoro před očima. Děti mohou trápit větříky, příliš plné bříško, mokrá plena, potřeba kontaktu...Na neklidu dítěte se často podílí i nervozita a neklid matky.

Při nadýmání dítěte je potřeba zjistit, jaké složky vaší stravy dítku nevyhovují. Při trvalých obtížích je možné pro sebe uvařit fenyklový čaj.

Řiďte se zásadami zdravého stravování. Vyhýbejte se ostrým a kořeněným jídlům, omezte sladkosti a tučná jídla. Dbejte na dostatek tekutin a čerstvé zeleniny a ovoce. Rozhodně se nedoporučují redukční diety, kouření, alkohol.

Máte pocit, že dítě pláče hlady? Poté věnujte pozornost množství mokrých plen. Je-li jich 8-10 za den, potom dítě pláče z jiné příčiny než z hladu.

V letních měsících může být miminku teplo. Vybírejte vhodné kojenecké oblečení. V teplých měsících dítě kojte častěji a krátce.

Stolice dítěte

Kojené děti ze začátku mívají větší množství řídkých, žlutých stolic (mají vzhled míchaných vajíček). Nejedná se o průjem! Časem se četnost stoliček většinou zmenšuje. Je to dáno tím, že mateřské mléko dítě zužitkuje téměř beze zbytku. Kojené děti mohou mít stoličk i 1x týdně.

Žádný komentář

Vložit komentář