Salmonelóza u dětí

V letních měsících jsou děti i dospělí častěji ohroženi nakažením salmonelózou. Co je salmonelóza, jak se můžeme nakazit, jak se léčí? Na podobné a další otázky se dočtete odpovědi v následujících řádcích.

Co je salmonelóza?

Salmonelóze je onemocnění, které je způsobené bakteriemi – salmonelami. Tyto bakterie způsobují onemocnění zvířat, z těch se pak přenášejí na člověka. Člověk se tak může nakazit z vajec a nedostatečně tepelně upraveným masem. Inkubační doba je 6-48 hodin. Ač se salmonelóza vyskytuje po celý rok, nejvíce případů je zaznamenaných v letních měsících.

Bakterie salmonela žije ve střevě lidí a zvířat. Do těla se dostane nedostatečně umytýma rukama. Dalším zdrojem nákazy může být pozření výrobků z nakažených zvířat (hovězí a vepřové maso, mléko, vejce). Jde zejména o ty, které neprošly dostatečnou tepelnou úpravou, tedy hlavně majonézy, krémové zákusky, zmrzlina, jídla z vajec,... Nakažené potraviny se nedají poznat pouhým okem. Mohou vypadat lákavě, vonět normálně. Na zahubení salmonel stačí teplota 75°C. Pozor – mražením se salmonely nezničí, po rozmrazení jsou stále aktivní.

Příznaky salmonelózy

Mezi hlavní příznaky patří vysoké teploty, bolesti břicha a hlavy, zvracení, průjem, u malých dětí zelené stolice (možno s příměsí krve).

Jakmile bakterie proniknou do těla, trvá asi 6-48 hodin, než onemocnění propukne. Jakmile se bakterie rozšíří krevním oběhem po těle, vyvolají v těle vysokou teplotu. Velkým průjmem dochází k ohromným ztrátám tekutin, což je hlavně u malých dětí velmi nebezpečné. Hrozí pak dehydratace, kterou doprovází bolest hlavy, zrychlený tep, tmavá moč. Dětské tělo je tvořeno větším množstvím tekutiny než tělo dospělé. Díky průjmu odchází velké množství vody z těla ven, spolu se solí. Čím je dítě menší, tím hrozí větší riziko. Závažný stav dítěte je tehdy, pokud dítě upadá do letargie, je slabé, žíznivé, unavené, méně močí či dokonce přestane močit úplně, může mít vpadlé oči, vpadlou fontanelu, suché sliznice, chybí mu slzy i sliny, zrychlený pulz, studené končetiny,...V takovém případě okamžitě vyhledejte lékaře.

Po několika dnech onemocnění ustupuje, příznaky vymizí, ovšem vylučování salmonel z těla může pokračovat ještě několik dní až týdnů.

Jak se salmonelóze vyhnout?

Předně dodržovat základní hygienické zásady – mýt si ruce před jídlem, po použití záchodu. Kupovat maso a vejce jen z ověřených zdrojů. Potraviny dobře skladovat, v chladu a přiměřených obalech. Při přípravě jídla dodržovat hygienu (na prkýnku, na kterém se krájelo maso, nekrájet např.zeleninu,...).

Léčba salmonelózy

Při léčbě salmonelového průjmu je nutné dodávat tělu dítěte dostatek tekutin, držet dietu a je možná i farmakologická léčba.

Nejprve tedy tělu dodat tekutiny s obsahem minerálů (vhodné jsou nesycené minerálky, neslazený ovocný čaj, možné zakoupit v lékárně i rehydratační roztok Kulíšek, příp.si rehydratační roztok vyrobit doma – 1 litr převařené vody, 8 čajových lžiček cukru, 1 lžička soli, 1 šálek ovocného džusu). Častá stolice, zvracení a pocení dítěti způsobily dehydrataci těla, proto je nutné nahradit ztráty. U dětí do 1 roka je nutné dodat 150ml/kg/den. Např. 6 kilogramové dítě má za den přijmout 900 ml tekutin. Pokud dítě odmítá pít, je potřeba zvážit infúze.

Dietní jídla – závisí na věku dítěte. U kojených dětí se pokračuje v kojení. Dětem nekojeným se podává rýžový odvar, mrkvový odvar. Starším dětem vytvořit dietní jídelníček -suché brambory, rýže, libové maso, banány, rozvařené jablko, staré pečivo.

Léky – antibiotika jsou při akutním průjmu neúčinná. Vhodnější jsou probiotika, která upravují přirozenou střevní mikroflóru. Dále je vhodné použít protiprůjmovou Smectu. Zdravotní stav dítěte vždy konzultovat s pediatrem.

Přečtěte si další články na téma dětské nemoci:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a potřeb pro miminka.

Žádný komentář

Vložit komentář