Letní miminka

Letní počasí je konečně tady. Slunce svítí a vzduch se ani nehne. Takové krásně počasí svádí k dlouhým procházkám, pobytu venku v přírodě, u rybníka, k piknikům. Pokud máte čerstvě narozené miminko, jak bude léto snášet? Může být na sluníčku? Jak ho oblékat? Zkrátka jak se o ně v takovém teplu postarat?

Novorozenec a vysoké teploty
Mít letní miminko s sebou přináší i výhody, mezi které patří snadnější oblékání dítěte, jednodušší manipulaci při transportu, možnost být delší dobu venku na čerstvém vzduchu. Avšak horké letní dny přináší pro novorozence i riziko přehřátí organismu. Novorozené miminko nemá zcela vyvinutý termoregulační systém, proto se rozhodně nedoporučuje v horkých letních dnech se procházet po sluníčku. V kočárku je navíc pod boudou mnohem vyšší teplota (jako ve stanu). Pokud je teplota okolo 30ºC, odborníci radí držet se ve stínu, v domě a na procházku vyrazit po ránu nebo až k večeru.
Při horkých dnech mohou miminka častěji trpět na potničky. Jsou to drobné svědivé pupínky, které se objevují především na obličeji, v zátylku a na nožičkách. Dítě oblékejte do vzdušných bavlněných či bambusových oděvů. Vyhněte se nadměrnému oblékání miminka. Řiďte se tím, co máte na sobě vy, to může mít i miminko. V extrémních teplotách můžete miminko nechat zcela nahaté a ještě ho chladit omývání končetin či zátylku žínkou namočenou ve vlažné vodě.

Miminko a sluneční záření
Miminka do jednoho roku je potřeba před přímým slunečním zářením chránit. Novorozenci a kojenci mají tenčí rohovou vrstvu kůže. Schopnost pigmentace není dostatečně vyzrálá. Proto je doporučeno pobývat s miminkem ve stínu. Pobyt v korbičce, která je zastíněná není doporučen, neboť pod korbičkou na slunci může být v kočárku až 50-60ºC. Starším dětem pobyt na přímém slunci také redukujeme. K ochraně používejte speciální textilie, které odrážejí UV záření a používejte fotoprotekční opalovací krémy s faktorem 50.

Náš TIP: V letě jsou ideální oblečkem lehké šatičky a sukýnky nebo letní kraťásky. Nezapomeňte ani na pokrývku hlavy tedy kloboučky a kšiltovky.

Dostatečný pitný režim miminka
Důležité je striktně dodržovat pitný režim. Děti mají ve srovnání s dospělými procentuálně vyšší podíl tělesné vody. U kojenců tvoří podíl vody na tělesné hmotnosti až 75-80%. Už 10% ztráta vody může být pro nejmenší děti kritická. Kojené děti do 6 měsíců dostávají potřebné množství tekutin z mateřského mléka. Nekojeným dětem hlídejte důsledně příjem tekutin. V horkých letních dnech můžete k umělé výživě přidat kojeneckou vodu nebo slabý neslazený čaj. Pokud máte strach, zda kojenec vypil dostatečné množství mléka, nebo zda mu to stačí, tak sledujte frekvenci močení. Dítě by mělo mít za den 6-8 pomočených plen.

Transport – kočárek, auto, šátek
K přehřátí miminka může dojít nejen pobytem na sluníčku, ale i v rozpáleném autě. Stačí, když ho navíc příliš obléknete. Mnoho maminek dělá chybu a svá miminka příliš obléká, aby náhodou při sebemenším závanu větru neofoukla a nenastydla. V neklimatizovaném autě raději s miminkem v parných dnech vůbec nejezděte. A především jej nenechávejte v nenastartovaném autě. Hrozí přehřátí miminka.
Při horkých slunečných dnech může teplota v kočárku pod korbičkou dosáhnout až 50-60ºC. Tedy do kočárku jedině do stínu. V šátku myslete na pokrývku hlavy, vzdušné a funkční oblečení (vhodné je bambusové, merino oblečení) a také na to, že tělo miminka se nejlépe ochladí, pokud bude mít miminko ručičky na vzduchu. Proto volte vhodné úvazy.

Koupání miminka
Již s několikaměsíčními miminky dnes rodiče jezdí k moři. Mořská voda miminkům nevadí. Jen je nutné pohlídat, aby se nedostala do očí či úst. Stojatým vodám, kde hrozí výskyt sinic, u nás se s miminky raději nekoupejte. Hrozí riziko vzniku kožní vyrážky. Po koupání je dobré miminku opláchnout kůži pitnou vodou a ošetřit dětským krémem.

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení na léto, u nás si určitě vyberete.

 

Přečtěte si také články o cestování a dovolené s miminkem:

 

Žádný komentář

Vložit komentář