Febrilní křeče při horečkách

Co jsou febrilní křeče a co dělat, když k nim dojde, se dočtete v novém článku.

Co jsou febrilní křeče?

Febrilní či horečnaté křeče se někdy objeví při horečce kolem 39 stupňů Celsia u dětí ve věku do cca 4 let. Záchvat křečí trvá několik desítek vteřin až 5 minut a poté odeznívá. Pro rodiče, kteří se s podobnou situací ještě nikdy nesetkali, to bude určitě jedna z nejtěžších chvil v životě, kdy se zcela přirozeně obávají o život svého dítěte. Zmíněných 5 minut i méně člověku připadá jako věčnost. Křeče jsou způsobeny menší stabilitou dětského nervového systému – horečka dráždí mozek, který vysílá informace nervům a svalům, svaly se nepřirozeně napínají a stahují a tak dochází ke křeči. V době záchvatu mohou být pro dítě nebezpečné, protože dochází ke ztrátě vědomí a může dojít k poruchám dýchání. Dítě náhle ztuhne a potom se jeho svaly začnou rychle stahovat a napínat tak, že sebou škube a třese se. Může být postižena jen část těla, ale i celé tělo včetně obličejových svalů.

Co dělat, když dojde k záchvatu?

Pokud se dítěti tento záchvat křečí přihodí, udělejte následující:

Dítě uložte na podlahu, nesnažte se mu držet končetiny. Pokud byste dítě položili na postel, mohlo by z ní díky křečím spadnout. Okamžitě a vždy zavolejte lékaře, každé dítě, které prodělalo febrilní křeč, musí být vyšetřeno odborným lékařem. Pokud dítě upadne do bezvědomí, postarejte se o zachování volného dýchání – položte dítě na bok, nesnažte se mu násilím otevřít ústa. Sledujte, zda dítě nezvrací, v takovém případě musíte zajistit, aby zvratky odtekly z úst a dítě se jimi nezadusilo.

Máme jet k lékaři?

Dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, odvezeme na vyšetření na nejbližší dětské oddělení. Pokud lékař naordinuje vyšetření EEG (elektroencefalogram, zachycující elektrické děje v mozku) bezprostředně po záchvatu, nalezne na něm téměř jistě změny oproti normálu, které přetrvávají ještě 7-14 dnů po záchvatu. Teprve po dvou týdnech je možné s jistotou říct, zda se jednalo sice o dramatický, ale pro dítě nezávažný záchvat horečnatých křečí či o první projev epilepsie nebo jiného onemocnění mozku. EEG vyšetření dělané dřív než za 14 dnů po události nemá valnou diagnostickou hodnotu a vede pouze k nejistotě rodičů a zbytečnému zatížení dítěte.

Budou se febrilní křeče u dítěte opakovat?

U přibližně jednoho dítěte z deseti se záchvat křečí bude opakovat týž den nebo v následujících dnech, tj. ještě během trvání horečnatého onemocnění. U části dětí se vyskytnou febrilní křeče l x za život, u druhé (přibližně poloviční) části se budou při některém z dalších horečnatých onemocnění opakovat. Po 6. - 7. roce se již febrilní křeče nevyskytují.

Oproti vžitým představám není pravda, že:

  • by děti, které prodělají záchvat febrilních křečí měly zvýšený sklon k epilepsii. Epilepsie se příležitostně může projevit poprvé při horečce, jedná se ale o samostatné onemocnění odlišné od podstatně častějších febrilních křečí;
  • by záchvatem febrilních křečí docházelo k poškození mozku; febrilní křeče se objevují ve věku, kdy je mozek ještě nevyzrálý a citlivěji reaguje;
  • by preventivní podání léků proti horečce (Paralen, Brufen,...) zabránilo vzniku febrilních křečí. Tj. dítě, které má horečku 38°C a kterému dáme Paralen, má stejnou šanci dostat febrilní křeče jako dítě s horečkou 39.5°C bez léků proti horečce.

Máte s horečnatými křečemi zkušenosti? Podělte se s námi o ně.

Přečtěte si další články na téma nemoci dětí:

 

Žádný komentář

Vložit komentář