Plané neštovice

Jaké jsou příznaky, průběh a léčba planých neštovic? Jsou neštovice nebezpečné pro těhotnou ženu a její miminko?

Plané neštovice

Plané neštovice (Varicella) jsou vysoce nakažlivým onemocněním. Většina lidí se neštovicemi nakazí již v útlém věku a proděláním choroby je člověku zajištěna doživotní imunita. Onemocní-li člověk dospělý, vede to obecně k těžšímu průběhu nemoci. Nemoc se šíří zejména vzdušnou cestou. Infekčním materiálem je kůže. Pokud se sejdete s nemocným v jedné uzavřené místnosti, máte 90% šanci, že neštovice také dostanete (pokud jste je již neprodělali). V dětském věku je průběh neštovic mnohem lehčí než později, proto je dobré, když si děti infekci prodělají časně.

Příznaky a průběh choroby, léčení

Prvními příznaky (nemusí se ale dostavit, nebo mohou přijít až opožděně) jsou horečka, malátnost, bolesti hlavy. Po několika hodinách se objeví svědění kůže a její zarudnutí, které se rychle změní v charakteristické pupeny. Pupeny se postupně mění ve vodnaté svědivé puchýřky, na kterých během 4-6 hodin vznikají krusty. Vyrážka se vyskytuje jen na části těla (obvykle hlava, krk, záda a končetiny), nebo v těžších případech prakticky na celém těle, včetně víček, sliznice dutiny ústní a pohlavních orgánů.

Obvykle trvají neštovice 4-7 dní. Je nutno dávat pozor na možné tzv. sekundární infekce, které by mohly proniknout do oslabené kůže a které jsou zpravidla nebezpečnější, než nemoc sama – obvykle se ale považují za hrozbu pouze pro novorozence a lidi starší 20 let (vyskytují se ale výjimky).

Léčba neštovic spočívá v užívání různých mastí a pudrů na velmi svědivou kůži a v případných léčebných zákrocích proti sekundární infekci. Proti nemoci existuje účinná očkovací vakcína. V současné době většina lékařů nedoporučuje puchýřky něčím mazat, aby mohla kůže lépe dýchat (v ojedinělých případech může pudr puchýř ještě zvětšit) a urychlil se proces hojení. Lepší je použít dostupná Antihistamika (Aerius, Claritine, Fenistil apod.) pro potlačení svědění.

Inkubační doba neštovic a kdy je nemocný nakažlivý?

Inkubační doba planných neštovic je 14-16 dní.

Jedinci s planými neštovicemi jsou nakažliví jeden nebo dva dny před výsevem vyrážky (hned, jak se objeví první příznaky) a až šest dní po prvním výskytu.

Plané neštovice a těhotenství

Plané neštovice znamenají velké riziko pro těhotné ženy, které je dosud neprodělaly. Nákaza v těhotenství je nebezpečná zejména pro plod. Pokud se žena nakazí v prvním trimestru těhotenství, v jednom až dvou procentech případů hrozí vážné poškození plodu. V případě nákazy od začátku druhého trimestru do pěti dnů před porodem získá dítě od matky protilátky a infekce se u něj neprojeví nebo jen velmi mírně. Vysoké riziko hrozí, pokud se matka nakazí v období od pěti dnů před porodem do dvou dnů po porodu, kdy si nestihne vytvořit protilátky, které by mohla předat dítěti. V 17% případů přichází dítě na svět už infikováno, bez jakékoliv ochrany. Až u 30 % z infikovaných novorozenců má onemocnění smrtelný průběh.

Onemocnění nehrozí ženám, které neštovice již prodělaly, nebo si jejich tělo vytvořilo protilátky po očkování.

 

Přečtěte si i další články:

Žádný komentář

Vložit komentář