Jste čerstvě těhotná, ráda byste si užívala těhotenství, ale místo toho bujujete s nevolností? Proč většina těhotných trpí na nevolnosti? Jaké jsou příčiny? A jak naopak pomoci?
Těhotenské nevolnosti postihují asi 75% těhotných žen, a to především v 1. trimestru. U většiny žen se potíže objevují ráno nebo v dopoledních hodinách. Ranní nevolnost a zvracení jednou až dvakrát za den je v 1. trimestru považováno za normální. Pozor je třeba dávat na dlouhotrvající nevolnosti spojené s nechutenstvím a častým zvracením. Ty by mohly mít dopad na vyvíjející se plod.
Příčiny těhotenských nevolností
Hlavní příčinou je zvýšená hladina hormonu HCG v krvi. Hodnota tohoto hormonu dosahuje svého vrcholu mezi 8. a 10. týdnem a pak se snižuje. Přibližně kolem 12. týdne nevolnosti většinou samy odeznívají. Jen malé procento žen má občasné potíže během celého těhotenství.
Co dělat a čeho se vyvarovat?
V 1. trimestru se nedoporučuje užívat zbytečně léky. A tak by těhotné ženy neměly ihned sáhnout po lécích, ale je vhodné začít s nefarmakologickými postupy.
Obecně platí, že by žena měla změnit dietní návyky a vyhnout se spouštěčům nevolností. To jsou především pachové a chuťové podněty. Pokud vám nedělá dobře některá vůně, dočasně ji odstraňte ze svého dosahu.
Často větrejte, aby se dostaly pryč pachy z jídla.
Noste s sebou nějakou vám příjemnou vůni, kterou můžete použít (přivonět) v případě potřeby. Může stačit citron či pomeranč a když bude nejhůř, stačí přivonět a rozbouřený žaludek by se mohl uklidnit.
Také je maminkám doporučováno jíst v malých dávkách a velmi často. Pokud to na vás bude fungovat, pak se celé těhotenství neobejdete bez jídla v kabelce. Může stačit pár sušenek nebo pečivo.
Některým těhotným pomáhá studené pití nebo kousek ledu v ústech.
Často se doporučuje na ranní nevolnosti mít připraveno na nočním stolku pár sušenek nebo piškotů a než vstanete, tak je sníst. Rozbouřený žaludek by se měl uklidnit.
Léčivé vlastnosti má zázvor. Proto se také vyrábí zázvorová lízátka proti těhotenským nevolnostem.
Na některé těhotné má pozitivní vliv sůl, a tak mají při sobě slané tyčinky, chipsy,... Se zdravým stravováním sice mají pramálo společného, ale pokud vám pomohou, tak malé množství neuškodí.
O nevolnostech informujte svého gynekologa. A pokud vám on léky nedoporučí, tak žádné raději neužívejte. Trochu vás může utěšit, že v tom nejste sama, protože nevolnosti jsou opravdu běžné a trpí na ně 2/3 maminek. Nezbývá než vydržet do 12. týdne a pak už určitě přijdou ty vytoužené chvíle, kdy si budete moci užívat těhotenství a těšení na miminko.
Přečtěte si také další články na téma těhotenství:
Kompletní výbavičku pro vaše miminko si můžete vybrat na www.kojenecke-obleceni.eu.
1 Komentář