Plod je v maminčině bříšku vyživován placentou a chráněn plodovou vodou. Plodová voda obklopuje plod v plodových obalech a je to vlastně zázračná tekutina. Dokáže regulovat teplotu plodu a chránit jej před infekcí nebo případnými nárazy. Z DNA v ní obsažené dokáží lékaři pomocí amniocentézy získat informace o případných vývojových vadách. Co znamená, když má těhotná nadbytek či snížené množství plodové vody? O tom všem se dočtete na dalších řádcích....
Složení plodové vody
Plodová voda je čirá tekutina, která může být v termínu porodu zbarvena lehce doběla a pokud nastávající maminka přenáší, může se zabarvit do světlounce zelené barvy. Plodová voda je složena z 99 % z vody, 0,3 % tvoří glukóza a bílkoviny, 0,7 % močovina, v plodové vodě je dále obsažen kreatinin a minerální látky. V malém množství se v plodové vodě vyskytují odloupané buňky z pokožky plodu. Od 12. týdne těhotenství se do plodové vody dostává moč plodu.
Množství plodové vody
Nejvíce plodové vody v poměru k velikosti plodu je ve čtvrtém měsíci. Okolo 38. týdne dosahuje množství plodové vody až k 1 litru, poté začíná vody ubývat. V termínu porodu je jí okolo 600 - 700 ml. Pokud těhotná přenáší, je jí ještě méně. Menší množství plodové vody způsobuje to, že plod se nemůže tak pohybovat jako dřív.
Výměna plodové vody
Plodová voda se obvykle vyměňuje každých 24 hodin. Ke konci těhotenství se jí vymění za hodinu až 50%.
Funkce plodové vody
Plodová voda zajišťuje hlavně ochranu plodu před případnými nárazy, otřesy a tlaky zvenčí. Plod je v ní v bezpečí, protože umožňuje rovnoměrné rozepínání děložní svaloviny. Plod se v ní snadno pohybuje. Plodová voda také chrání před infekcí a reguluje teplotu plodu. Plod ji polyká, zpracovává trávicím systémem a vylučuje ledvinami (močí).
Plodová voda při porodu
Odtok plodové vody předznamenává začátek porodu a je způsoben prasknutím vaku plodových obalů. Pokud odteče plodová voda, je nutné odjet ihned do porodnice. Někdy plodová voda odteče a kontrakce a porodní bolesti se dostaví až později, jindy odteče během bolestí. Plodová voda při porodu zajišťuje zvlhčení a tím snazší průchodnost porodních cest.
Předčasný odtok plodové vody
Někdy se může stát, že dojde k předčasnému odtoku plodové vody. Obvykle pak následuje předčasný porod. Zde je velmi důležité, v kterém týdnu těhotenství se maminka nachází. Pokud je to od 36. týdne a dál, většinou se, pokud se porod nerozjede sám do 24 hodin, porod vyvolává pomocí léků. Pokud se ale jedná o těhotenství mladší, snaží se lékaři předčasnému porodu zabránit podáváním tokolytik a k prevenci infekce plodu také antibiotik.
Zvýšené množství plodové vody (Zmnožená plodová voda, hydramnion)
Do 2 litrů hovoříme o zmnožené plodové vodě, nad 2 litry o hydramnionu. Příčinou je buď zvýšená tvorba plodové vody nebo porucha v jejím vstřebávání. U těhotné se projevuje zvětšeným kulovitým břichem, obtížnou pohyblivostí, bolestmi v břiše, únavou, dušností, otoky dolních končetin. Těhotná necítí pohyby plodu. Při zvýšeném množství plodové vody musí lékař pomocí ultrazvukového vyšetření zjistit, zda nedošlo k malformaci plodu.
Hydramnion se spíše objevuje v posledních týdnech těhotenství. Pak nepůsobí tak velké obtíže jako akutní forma (která se může vyvinout už ve 2. trimetsru) a těhotná se na zvětšený objem dělohy adaptuje. I přesto často těhotenství končí předčasným odtokem plodové vody.
Snížené množství plodové vody (olygohydramnion)
O sníženém množství plodové vody hovoříme, pokud je jí méně než 500 ml. Vyskytuje se u těhotných žen, které mají nedokonale vyvinutou dělohu nebo pokud mají amniové srůsty a dále pokud má plod vývojovou vadu, která způsobuje, že se plodové vody tvoří málo. Vývoj plodu se pak dokončuje v omezeném prostoru a plod musí být v nepřirozené pozici. To způsobuje poruchy držení plodu, vrozené luxace kyčelních kloubů, vrozené vady páteře a končetin.
Snížené množství plodové vody se objevuje obvykle až na konci těhotenství. Děloha je menší, její stěny obepínají plod a ten se dá dobře nahmatat. Pohyby plodu mohou být pro těhotnou velmi bolestivé a to platí i o porodních kontrakcích. Zde je nutné protrhnout vak blan, sám by nepraskl
Vyšetření plodové vody (Amniocentéza)
Lékař může v určitých případech doporučit nastávající mamince odběr plodové vody ke zjištění některých vývojových vad plodu (amniocentézu). Plodová voda obsahuje odloupané buňky z povrchu těla plodu a proto z ní lze získat DNA dítěte, která umožní zjistit, zda se u plodu vyskytuje některá vývovjová vada, např. Downův syndrom. Plodová voda se odebírá nasátím po nabodnutí dutiny plodového vejce přes břišní a děložní stěnu pod kontrolou ultrazvuku.
Přečtěte si i další články o těhotenství:
Vyberete si u nás z kvalitní kojenecké oblečení.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa