Po porodu dochází k zavinování dělohy. Prvorodičky většinou zavinování ani nevnímají nebo zavinování cítí maximálně jako menstruační bolesti. Ale po každém dalším porodu zavinování dělohy je víc a víc bolestivější.
Pár základních údajů o děloze
Děloha je dutý vnitřní pohlavní orgán. U žen, které ještě nerodily, má hmotnost přibližně 50g. Bývá ve tvaru hrušky, s délkou 8 cm a šířkou 5 cm. U žen, které již rodily, jsou rozměry i hmotnost o něco větší.
Dělohy je složen az děložního hrdla a děložního těla. Děložní hrdlo je spodní zúžené místo dělohy, které má tvar válce. Dolní část hrdla do pochvy ční jako čípek. Hrdlo děložní se uzavírá vnitřní a zevní brankou.
Stěna dělohy je složena ze tří vrstev:
- Vnitřní vrstva – neboli děložní sliznice (endometrium). V průběhu menstruace zde dochází ke změnám a následnému odlučování ve formě menstruačního krvácení.
- Střední vrstva – svalová (myometrium). Zde při porodu dochází ke kontrakcím, poslíčkům a také ke kontrakcím stahujícím dělohu po porodu.
- Zevní vrstva (perimetrium).
Změny po porodu
Během šestinedělí prochází děloha velkými změnami. Během těhotenství zvýšila hmotnost až na 1kg a mnohonásobně zvětšila svůj objem. Po porodu se musí vrátit do svého původního stavu.
Okamžitě po porodu plodu dochází ke smršťování svalových vláken a tedy i ke zmenšování svalových buněk. Při tomto smršťování se stáhne asi 1 – 2 prsty pod pupek. Dále se zavinuje asi 1 cm za den a pokud je vše v pořádku, 10. den po porodu se již nedá fundus (děložní dno) nahmatat.
K pomalejšímu zavinování dochází u vícečetných těhotenství, při velkém množství plodové vody nebo po dlouhotrvajícím porodu (déle než 18 hodin). Stahování dělohy brání plný močový měchýř a plné střevní kličky, proto se ženám po porodu doporučuje chodit často na WC.
V děloze po porodu zůstávají krevní sraženiny a při smršťování dělohy dochází k uzavírání děložních cév, které vedou k odkrvení a odumření děložní sliznice. Vše z těla poté odchází ven ve formě očistků. První 3-4 dny po porodu jsou červené krvavé. Poté je příměsi krve méně a přibývá tkáňového sekretu, očistky bývají pak nahnědlé. Na konci druhého týdne žloutnou, poté i bělají. Na závěr mívají charakter hlenu. Očistky odchází asi po dobu 4-5 týdnů. U některých žen však trvají pouze 3 týdny, či naopak celé šestinedělí. Očistky by neměly být cítit. Zapáchající očistky mohou poukazovat na infekci.
Bolestivost při zavinování
Zavinování můžete pociťovat jako slabší kontrakce. Bolest je intenzivnější při kojení, kdy se do těla vyplavuje oxytocin, hormon vyvolávající stahy děložních svalových vláken. Bolestivost je výraznější s každým dalším těhotenstvím. Pomocí oxytocinu se děloha zavinuje do původní polohy a její stahování se podobá kontrakcím. Stahování tlačí na jizvu po odloučené placentě a pomáhá tak ukončit poporodní krvácení. Bolesti při zavinování počínají v prvních hodinách po porodu a trvat mohou s různou intenzitou až několik dnů či týdnů. Zejména při kojení, jak již bylo zmíněno, neboť sání dítěte podporuje vyplavování oxytocinu a urychluje zavinování dělohy.
Pokud se ženě zdá, že je krvácení stále příliš silné a s velkým množstvím krevních sraženin, raději ať si zajde k lékaři.
Pomoci proti bolestem může udržování břicha a zad v teple, speciální masážní oleje na zavinování dělohy či homeopatika.
Hygiena
Očistky jsou zásaditého charakteru a mění kyselé pH v pochvě, tím vytvářejí živnou půdu pro množení bakterií. V šestinedělí je víc, než kdy jindy, důležitá hygiena rodidel. Zevní rodidla je důležité mýt co nejčastěji. Nejlépe po každé toaletě. Nejvhodnější je vlažná voda. Použít však můžete i speciální mýdla vhodná pro intimní hygienu nebo gely, které obsahují dubovou kůru pro lepší hojení porodního poranění. Klasická mýdla a gely dráždí poševní sliznici, těm se raději vyhněte.
Vložky se doporučují obyčejné savé nebo buničinové, důležité je časté měnění. Moderní tenké vložky vhodné nejsou. Mají neprodyšné dno a tím vytvářejí ideální prostředí pro množení bakterií. Nejvhodnější jsou síťované kalhotky, které „dýchají“.
V šestinedělí a hlavně po dobu odcházení očistků se nedoporučuje pohlavní styk.
V průběhu šestinedělí, okolo 10 dne po porodu se až 60% maminek setkává s plísňovým onemocněním zvaným Moučnivka. Toto onemocnění je charakteristické bílým povlakem na jazyku miminka. nejedná se o závažné onemocněním, ale může být pro miminko i maminku nepříjemné.
Darování vajíček
Tereza Holubová
Biopotraviny pro děti
Medusa