Strach z porodu

Lidé mají z neznámého obvykle strach, nebo aspoň respekt. Je to normální. Porod je pro ženu, která ještě nerodila, také neznámou metou, proto s tímto pocitem a strachem ženy často k porodu přistupují.

Porod je v životě ženy jedním z nejintenzivnějších zážitků. V těhotenství se žena snaží získat co nejvíc informací. Nastávající maminky listují mateřskými knihami, časopisy, chodí na internetové diskuze a sledují internetové stránky. Všude je těhotenství znázorňováno jako krásný stav, krásné těhotné jsou tam foceny, jak si hladí bříška, přitom je vše obklopeno květinami, zkrátka idylické. Zádrhel je v tom, že těhotenství často vypadá úplně jinak. Z porodu, jako z něčeho neznámého, můžou mít ženy obavy a strach. S pocitem strachu se dá pracovat ve prospěch ženy.

Ženy se obvykle obávají porodu, bolesti, která kontrakce a otevírání porodních cest provází. Tento strach nesouvisí jen se samotnou bolestí, ale také s obavou z nové mateřské role, která porodem začíná. Otázek spojených s těhotenstvím a porodem je mnoho. Tyto otázky řeší většina maminek.

Pro úspěšné zvládnutí porodu je dobré, když rodičku neovládá strach, když není strach příliš veliký. Mohlo by to pak průběh porodu velmi zkomplikovat. Při stresové situaci může zvýšená hladina kortizolu způsobit poruchu děložní činnosti a snížení průtoku krví placentou. Plod by byl nedostatečně zásoben kyslíkem. Vše by se projevilo na kardiotokografu (monitoru).

Jak se ke strachu z porodu žena postaví, je jen na ní. Někdy může žena problém vytěsnit. Už v těhotenství potlačuje jakékoliv představy o porodu, nechce o bolestech mluvit, nechce se zaobírat průběhem porodu, nečte žádné časopisy ani knihy, nechodí na předporodní kurzy. Zkrátka žije v blažené nevědomosti. Potom však hrozí, že ji mohou porodní bolesti nepříjemně překvapit a zaskočit. Nemusí vědět, jak si od bolestí pomoci, jak dýchat a nezná ulevující polohy. Intuice však pracuje a tělo ví, jak na to. Některé ženy mohou být naopak přeinformavané. Studují literaturu, vyhledávají kamarádky, které už rodily, sledují internetové diskuze a sociální sítě. Vybírají porodnici, dulu, předporodní kurzy, navštěvují přednášky o kojení, porodu, mateřství. Takovou ženu pak může rozhodit, když nebude porod probíhat tak, jak si naplánovala. Ideální je žena, která svůj jiný stav prožívá s radostí, ale také se zamýšlí nad možnými komplikacemi. Taková zlatá střední cesta.

Jak se strachem pracovat

S přirozeným strachem z porodu se dá pracovat. Při porodu je potřeba, aby hladiny všech hormonů byly v normě a při porodu pak ženě pomáhaly. Důležité je získat dostatek informací o průběhu porodu. Ale zas to moc nepřehánět. Vhodné je navštěvovat přípravu k porodu, porodní kurzy, případně číst literaturu věnovanou porodu. Když bude žena vědět, co ji během porodu čeká, nebude tak vystrašená. Při získávání informací však třiďte.

Své pocity sdílejte s partnerem. Když budete o svém strachu mluvit, uvolní se tak vaše vnitřní napětí. Další podporu můžete hledat u kamarádek, které již porodem prošly.

Na světě rodí tisíce žen denně, zvládnete to i vy. Průměrná délka porodu je 14 hodin (u prvorodiček). Vězte, že vzpomínky na bolest vzápětí vymaže euforie z pohledu na narozené miminko.

Soustřeďte se na to, co bude po porodu následovat. Nezaobírejte se dlouhým porodem. Myslete dopředu. Představte si sebe s miminkem.

Odborná pomoc

Pokud máte pocit, že strach z porodu je příliš silný a vy ho nezvládáte zmírnit, můžete vyhledat odbornou psychologickou pomoc.

Mnohdy pomáhá i přítomnost blízké osoby při porodu. Pomoci může třeba jen partner, jeho slova či ruka, kterou můžete mačkat. Kromě blízkého člověka si můžete k porodu vzít i odborníka – vlastní porodní asistentku nebo dulu. Duly pomáhají u porodu pečovat o rodičku, konejšit, povzbuzovat,...

Přečtěte si i další články o mateřství:

 

Žádný komentář

Vložit komentář