Připravujeme se s dětmi na Vánoce

Vánoce, svátky, na které se těší především děti, jsou za dveřmi. Slavnostní atmosféra, vyzdobené byty, vůně cukroví, spousta světýlek, podle toho i malé děti vycítí, že se děje něco výjimečného. Vánoce však nejsou o hromadě luxusních a drahých dárků, nejnovějších mobilů a tabletů. Dětem mnohem víc dají tradiční rituály a rodinné tradice. Vzpomeňte si, jaké to bylo, když jste byli malí a na Vánoce jste se těšili. Co se vám vybaví? Chtěli byste takové Vánoce zpátky? Vždyť si tu kouzelnou atmosféru můžete vytvořit společně se svými dětmi.

Jestliže jsou pro vás Vánoce stresem, nenechte se. Udělejte si Vánoce takové, jaké sami chcete. Nepodléhejte okolí. Nic nemusí být perfektní. Nemusíte mít bezvadně uklizeno, napečeno dvacet druhů cukroví a nakoupeno množství zbytečností, které nikdo nepotřebuje. Raději volné chvíle věnujte dětem. A z Vánoc udělejte skutečně svátky klidu a míru. Důležitá je pohoda a to, že trávíme čas spolu, že něco děláme společně, u toho si povídáme a je nám zkrátka dobře. Dětem z těchto chvil zůstanou krásné zážitky a vzpomínky na dětství. Důležité je těšení se na Ježíška, vnímání té tajemné atmosféry, kdy si k sobě máme všichni blíž. Svým dětem právě v tomto předvánočním čase naslouchejte a věnujte jim svou pozornost a svůj čas. Je to pro děti mnohem důležitější než další zbytečná hračka pod stromečkem. Do příprav zapojte děti, tedy přiměřeně jejich věku. Nechte je nasávat vánoční atmosféru a rovněž jim dopřejte nahlédnout do toho, co příprava Vánoc obnáší. Děti musí vidět, že se nic neudělá samo.

Tipy na vánoční činnosti

  • Vánoční básničky. Zde vám přinášíme mnoho a mnoho vánočních básniček pro děti.
  • Koledy.
  • Pečení cukroví. O pečení cukroví s dětmi píšeme tady.
  • Procházka v zimní přírodě.
  • Sypeme ptáčkům do krmítka. Jak vyrobit s dětmi jednoduché krmítko vám poradíme zde.
  • Stavění sněhuláka či zimní radovánky (bobování, sáňkování).
  • Vánoční tvoření a vyrábění. Děti milují vánoční výzdobu. Společně s nimi můžete vystřihovat vločky, vyrábět různé dekorace či ozdoby na vánoční stromeček. Naprosto jednoduché a pro malé děti je vhodné vytváření slaměných řetězů na stromeček.
  • Postavte Betlém.
  • Vánoční zvyky – rozkrojení jablíčka, házení bačkorou, pouštění lodiček, lití olova. Více o vánočních zvycích a tradicích píšeme zde.

Zkrátka si užívejte společný čas a buďte šťastní a vděční za to, co můžete společně prožívat.

Žádný komentář

Vložit komentář