Vrozené novorozenecké reflexy

Miminka se rodí se spoustou nepodmíněných reflexů, jsou vrozené a zcela automatické. Testovat by je měl pouze pediatr. Neměli bychom je nikdy zbytečně nacvičovat a vyvolávat. Vrozené reflexy postupně vymizí, jsou nahrazovány a překrývány vědomými reakcemi a vůlí.

Hledací reflex

Miminka na svět přichází s reflexem hledání bradavky, ze které by se mohla nakrmit. Pohladíme-li tvářičku prstem, začne se otáčet směrem k prstu a hledat bradavku. S hledacím reflexem souvisí další dva – sací a polykací reflex.

Sací reflex

Dítě začne sát, kdykoliv mu vložíme do úst prs, dudlík, prst,... Okamžitě přitiskne jazýček k hornímu patru dutiny ústní a začne sát.

Polykací reflex

Jakmile začne dítě sát, začne též polykat. Polyká jenom to, co se mu dostane na kořen jazyka.

Úchopový reflex

Dáme-li do otevřené dlaně novorozence prst, sevře velmi pevně ruku v pěst. Kolem třetího měsíce tento reflex vymizí.

Chůzový reflex

Když držíme dítě ve vzpřímené poloze, nožičkami se dotýká pevného povrchu a nakláníme je vpravo a vlevo, začne dělat jakoby krůčky.

Stojící reflex (vzpor nožičkami)

Podržíme-li novorozence ve svislé poloze, zvládne se nožičkami vzepřít tak, že na nich udrží celou svou váhu.

Reflex mrkání

Posvítí-li dítěti prudce světlo na obličej, zareaguje mrkáním.

Babinského reflex

Podráždíme-li prstem chodidlo dítěte pod prsty, sevře nožičku, jako kdyby chtělo něco zachytit.

Podráždíme-li ho v místě paty nebo vnější stranu chodidla směrem od paty k malíčku, prsty naopak roztáhne. Tento reflex vymizí teprve, když se dítě začne samo stavět.

Moroův reflex

Moroův reflex se projevuje tak, že pokud dítě cítí nebezpečí pádu nebo škubneme-li podložkou pod ním, rozhodí ručičky, nožičky i prsty do stran a prohne záda. Poté pažemi jakoby obejme, nožičky přitáhne k bříšku a začne intenzivně křičet. Celá reakce vypadá jako leknutí.

Babkinův reflex

Pokud sevřeme dlaně miminka, které zrovna leží v poloze na zádech, ono zavře oči a hlavičku narovná do osy s tělíčkem.

Plazivý reflex

Dítě ležící v poloze na bříšku na podložce se odráží od naší ruky, kterou jsme zapřeli chodidlo pokrčené nohy,  a posouvá se. Původně tento reflex sloužil k tomu, aby se dítě na matčině břiše dostalo k prsním bradavkám.

Můžeme tedy říci, že ačkoliv je novorozenec bezbranný človíček, jsou jeho schopnosti neuvěřitelné. Reflexy však během několika měsíců odezní a potom nastává období, kdy rodiče svou péčí a starostlivostí naučí dítě dokonalejším schopnostem.

Přečtěte si i další články o kojencích:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

Žádný komentář

Vložit komentář