SIDS (Syndrom náhlého úmrtí kojenců)

Syndrom náhlého úmrtí kojenců neboli SIDS (z anglického Sudden infant death syndrome) je definován jako náhlá neočekávaná smrt dítěte do jednoho roku, které předtím nemá žádné obtíže a u kterého se nepodaří zjistit příčinu smrti. I pro lékaře je SIDS stále záhadou, i když existují určitá pravidla a podmínky, jak mu předcházet a jeho riziko snižovat.

Předpokládanou příčinou náhlého úmrtí jsou nezralá nervová soustava nebo vrozené vady, zejména srdeční. Podle jednoho výzkumu mají děti postižené SIDS nedostatek nervových buněk v mozku, které by zalarmovaly organismus v případě nedostatku kyslíku.

V České republice dojde za rok k cca 25 náhlým úmrtím kojenců. Výskyt Syndromu náhlého úmrtí konců je cca 0,22 na 1000 dětí. O něco málo častěji jsou postiženi chlapci. Nejrizikovějším obdobím je věk od 2 do cca 5 měsíců, do kterého spadá 80% všech případů.

Jaké jsou rizikové faktory SIDS?

Mezi rizikové faktory patří spánek na bříšku (ukládejte raději dítě na záda či bok), příliš vytopená místnost na spaní, velké množství polštářů či plyšáků v postýlce, kouření a pití alkoholu v těhotenství i po narození dítěte, konzumace drog či obezita matky. Mezi rizikovější děti se řadí ty, které měly velmi nízkou porodní váhu nebo byly nedonošené, větší riziko je u dvojčat a také velmi mladých matek.

Přečtěte si i další zajímavé články:

Podívejte se také na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

 

Žádný komentář

Vložit komentář