S miminkem k moři

Léto se blíží. Snad už opravdu bude. Tak kam letos vyrazíme na dovolenou? Tuto otázku si pokládá většina lidí. Ale co když máme miminko? Můžeme s miminkem k moři? Zvládne dlouhou cestu nebo let letadlem? Může na sluníčko? Nebude mu u moře teplo? Přinášíme vám pár užitečných rad, než někam vyjedete.

Pro cestování s dětmi platí jedno jednoduché pravidlo, a to – čím je dítě mladší, tím byste měli vybírat cíl dovolené blíže k domovu. Dlouhé cestování pro malé miminko není vhodné. V prvních měsících svého života si teprve zvyká na své okolí, získává pocit jistoty a bezpečí a je pro něj vhodný pravidelný denní režim, který byste dlouhým cestováním narušili. Pokud i tak jste rozhodnuti jet k moři, přinášíme pár rad.

Cesta

Obecně lze doporučit cestu autem. Vyjedete, kdy vám to vyhovuje nejvíc. Většinou na noc, aby dítko cestu prospalo. V autě máte samozřejmě bezpečnou autosedačku. Zastavujete dle potřeb dítěte. Před odjezdem se raději podívejte na plán cesty, zjistěte si jaké úseky silnic a dálnic jsou placené a nejlépe už předem si zajistěte dálniční známku. Nebudete pak překvapeni, že jí zrovna na čerpací stanici těsně před hranicemi nemají.

Let letadlem děti obvykle dobře snáší a nebývá problém. Kojené děti je dobré při vzletu přiložit k prsu, starším dětem dát bonbón.

Moře

Slaný mořský vzduch je pro děti prospěšný stejně jako pro dospělé. Pozor však na klimatizované hotelové pokoje a přechody z tepla do chladu. Vlivem suchosti klimatizovaného vzduchu může pokožka ztrácet vodu a vlivem střídání teplot by mohla i popraskat.

Mořská voda je vhodná i pro miminka. Jen musí rodiče hlídat, aby jim nenatekla do očí nebo ji miminka nepila. Po koupání v moři je třeba miminko opláchnout sladkou vodou, osušit a namazat opalovacím krémem. O opalování dětí jsme již psali. Větší dítko musí mít rodiče neustále pod dohledem. Mohlo by být sraženo vlnou, spadnout do bazénu,...

Slunce

Kojenec na slunce nepatří vůbec. Starší děti je nutné chránit kvalitními opalovacími krémy.

Děti musí mít stále chráněnou hlavu před slunečními paprsky. Pozor dávejte na dětské plážové stany, které sice chrání před slunečním zářením, ale teplota je v nich mnohem vyšší. U moře musíme mít na paměti také zesilující efekt odražených slunečních paprsků a to od písku a od hladiny moře. Být na slunci přes poledne je nevhodné jak pro děti, tak i pro dospělé.

Pitný režim

Kojící maminky to mají jednoduché – jídlo a pití je vždy připraveno v ideální teplotě a dostatečném množství. Prso nabízejte miminku častěji. Nekojící maminky si musí vzít dostatečnou zásobu umělé výživy, kojeneckých lahví, dudlíků,... Pro starší děti je nutné mít s sebou u moře dostatečné množství tekutin, které mu pravidelně nabízíme.

Milé čtenářky, cestovaly jste s miminkem? Kam k moři jste jely? Jak zvládlo cestování a vše kolem miminko?

Přečtěte si i další články:

Žádný komentář

Vložit komentář