Děti a chůze bosky nebo v botičkách?

Člověk je jediný živočišný druh, který chrání své nohy obuví. Je nutné pořídit děťátku boty hned, jak začne lézt, stát či se pokusí o své první samostatné krůčky? Rozhodně ne!

Malé děti, které teprve stojí, obchází nábytek či začínají chodit, pevnou obuv ještě nepotřebují. A dětem, které teprve lezou, by rodiče boty obouvat rozhodně neměli. Při lezení by vytáčely nepřirozeně nožičky do stran. Dětem je nejlépe bosým, bez omezení vývoje jejich nožiček. Nechte je, ať zjistí, co jejich nožky dovedou a umí. Chození naboso má velký vliv na formování chodidla a páteře.

Na chodidle jsou stovky nervových zakončení, která jsou spojena s vnitřními orgány. Tím, jak se bosá chodidla při chůzi dotýkají nerovností na povrchu, jsou neustále stimulovány jednotlivé akupresurní body, které souvisejí s funkcí vnitřních orgánů. Zároveň jsou drážděny nervové receptory, které by byly při chůzi v botách zcela nečinné. Chůze naboso je tedy jakousi přirozenou masáží.

Proč je u dětí chůze naboso tak důležitá?

Dítě, učící se chodit, svým chodidlem cítí nerovnosti povrchu a chodidlem je opět vyrovnává. Posiluje si tím nožní svalovinu. Tyto posílené svaly jsou důležité pro udržení klenby ve správném postavení. A pouze zdravá klenba může plnit svou funkci, tedy tlumit nárazy při chůzi, chránit klouby a páteř a rozkládat rovnoměrně váhu těla na chodidlo. Kromě toho bosá chůze působí jako prevence vbočené paty, vbočeného palce, plochých nohou, zlepšuje imunitu a ulevuje od bolestí kloubů, zad a hlavy.

Má-li dítě (dětská noha) vhodně reagovat na změnu terénu, musí cítit, po čem jde. Bosá nožka napomůže tomu, aby dítko i malou nerovnost terénu včas pocítilo a tím tvar nohy tomuto novému podnětu přizpůsobilo. Pokud je nožička dlouhodobě uzavřena v pevné obuvi, odnaučí se cítit a tudíž i adekvátně reagovat. Platí to i při vnímání teplot. Noha má výbornou termoregulační schopnost. Je-li dostatečně trénována ve smyslu střídání teploty prostředí a povrchu, umí na tyto změny správně reagovat a také se sama zahřát.

Nenacházíme se však v tropickém pásmu, abychom mohli chodit celoročně bosky. Chodit naboso děti můžou doma, v létě po zahradě, na louce, po trávě, po kamínkách, v písku... Ne vždy je však chůze naboso možná, ať už z hygienických, povětrnostních či společenských důvodů. Doma to mohou rodiče vyřešit pouze obyčejnými nebo protiskluzovými ponožkami, ven mohou posloužit kožené capáčky, které jsou ušity z měkké kůže a slouží jako alternativa klasických bačkůrek. Dopřejte svým dětem co nejčastěji chůzi naboso po přírodním povrchu. Teprve když je to nezbytné (do města, v zimě,...) volte kvalitní pevnou certifikovanou dětskou obuv.

 Přečtěte si i další články:

Žádný komentář

Vložit komentář