Plané neštovice – příznaky, ochrana, prevence a léčba

Neštovice, správně plané neštovice, jsou běžné dětské onemocnění. Jak je poznáme? Jaký mají průběh? A jak se plané neštovice léčí?

Plané neštovice

Plané neštovice jsou velmi nakažlivé virové onemocnění, které postihuje hlavně děti. Onemocnět může i dospělý člověk, pokud toto onemocnění neprodělal v dětském věku. Onemocnění se objevuje v dětských kolektivech v epidemiích, hlavně v zimním a jarním období. Nákaza se šíří vzduchem v uzavřených prostorách, ale i přímým kontaktem s nemocným. Vstupní branou jsou dýchací cesty.

Po prodělání nemoci, virus planých neštovic přežívá ve skrytém stavu v nervových uzlinách mozkových a míšních nervů. V některých výjimečných případech při oslabení organismu může dojít k reaktivaci viru s výsevem puchýřků, jedná se o pásový opar.

Inkubační doba, tedy doba od kontaktu s nakaženou osobou, je 14-16 dní. Nakažení jedinci jsou infekční přibližně 2 dny před výsevem vyrážky a až 6 dní po prvním výskytu pupínků.

Příznaky

Diagnostikovat plané neštovice není obtížné. Postačí klinický obraz dítěte, teplota a výsev vyrážky po těle. Pokud si rodiče nejsou jistí, zda dítě přišlo do kontaktu s nakaženou osobou (např. v mateřské škole nebo u kamaráda), může se provést i laboratorní průkaz viru ze stěru spodiny puchýřků nebo vyšetřením protilátek.

Nejčastějšími příznaky planých neštovice jsou: puchýřkatá vyrážka, teplota až 40°C, objevit se může i nechutenství.

Neštovice probíhají tak, že se nejprve objeví červené skvrny o průměru několika milimetrů. Ty se v průběhu několika hodin změní na pupeny a puchýřky. Obsah puchýřků se zkalí a později zasychají v krustu – stroupek. Během 1-2 týdnů se krusty odloučí. Neměly by zanechat jizvy. Během několika dnů jsou na kůži přítomna všechna stadia vyrážky. Vyrážka je především na trupu, ve vlasech, ale i na končetinách. Výsev se může objevit i na spojivkách, sliznicích dutiny ústní, na genitálu. Na dlaních a chodidlech vyrážka nebývá.

Průběh a léčba

Zdravé děti zvládnou toto onemocnění většinou s lehkým průběhem. Nedoporučuje se pobyt s dítětem venku. Nemocné dítě raději izolujte doma. Hospitalizace je nutná jen u pacientů s velmi těžkým průběhem a s komplikacemi. Do školky či školy se děti mohou vrátit nejdříve 8. den po vzniku vyrážky.

Léčba je pouze symptomatická, tedy zaměřená na zmírnění obtíží. Doporučuje se klid na lůžku, což je u dětí téměř nemožné. Také dostatek tekutin, tlumení teploty a při výrazném svědění a škrábání se dítěti podávají léky antihistaminika. Ošetřovat pupínku obecně není nutné. Aplikovat je možné například tekutý pudr, antiseptickou mast či prostředky, které urychlí zasychání puchýřků.

Neštovice a těhotenství

Pro těhotné ženy, které v dětství toto onemocnění neprodělaly nebo nejsou očkovány, je virus planých neštovic nebezpečný. Pokud žena onemocní planými neštovicemi v prvních třech měsících těhotenství nebo během pár dnů kolem porodu, může to vážně poškodit plod, způsobit potrat či závažné onemocnění novorozence.

Ochrana

Jedinou formou prevence je očkování proti planým neštovicím. Vakcína obsahuje živé oslabené viry Varicella zoster. Očkovací látka je doporučena dětem od 9 měsíců. Vakcinace zároveň snižuje pravděpodobnost vzniku pásového oparu později v průběhu života.

Žádný komentář

Vložit komentář