Otcovská dovolená

Úvodem sdělujeme, že poslanci začátkem roku 2017 schválili otcovskou dovolenou. Novelu zákona však ještě dostanou k posouzení senátoři a prezident, takže stále není platná. Podle úřadů by příslušný zákon mohl vejít v platnost v červenci – říjnu letošního roku 2017. Účinnost návrhu totiž začíná devět měsíců poté, co zákon vyjde ve Sbírce zákonů.

Otcovská dovolená

Podle novely by muži mohli nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud předtím odváděli nemocenské pojištění, dostávali by 70% vyměřovacího základu svého příjmu. Tedy stejně jako ženy na mateřské. Novopečení otcové by během své otcovské dovolené měli pomoci matce svého dítěte během šestinedělí. Ministerstvo práce a sociálních věcí zřízení otcovské dovolené zdůvodňuje posílením vazby mezi dítětem a oběma rodiči v raných týdnech života, podporou a motivací otců k zapojení se do rané péče o miminko a rovněž rozvojem vztahů v rámci rodiny.

Dávka „otcovská poporodní péče“

Dávka, která je určena čerstvým tatínkům po dobu jednoho týdne (bez přerušení) se nazývá „otcovská poporodní péče“. Požádat si o tuto dávku může tatínek v průběhu šestinedělí. Stejně jako u mateřské, je i tato dávka spojena s účastí na nemocenském pojištění, a to po dobu minimálně 3 měsíců před nástupem na otcovskou dovolenou. Nárok na tuto dávku mají jak zaměstnanci, tak OSVČ, pokud jsou účastni na nemocenském pojištění. Dávka „otcovské poporodní péče“ se bude vyplácet ve výši 70% hrubého platu. Podle ministerských výpočtů by dávka měla nahrazovat ušlou mzdu mužům, kteří si vydělávají asi 15-25 tisíc korun hrubého měsíčně. U mužů, kteří mají příjem vyšší, než je průměrná mzda, bude podíl otcovské k čistému příjmu postupně klesat.

V Česku se ročně rodí kolem 100 tisíc dětí. Dávka „otcovské poporodní péče“ by stát vyšla ročně na 630 – 800 milionů korun. Stát by tedy přišel o 72 – 93 milionů korun na daních.

Jak je to nyní?

V současné době většina otců po narození dítěte čerpá klasickou dovolenou, nebo si bere neplacené volno. Současný zákoník práce uvádí, že otec má nárok na placené volno pouze na nezbytně nutnou dobu při převozu ženy do porodnice a při odvozu ženy z porodnice domů. Pokud se chce otec účastnit porodu, má nárok na neplacené volno.

Jak je to v jiných zemích?

Ve většině států Evropské unie to funguje podobně, jako to nyní poslanci schválili u nás v České republice. V evropských zemích je otcovská dovolená standardní opatření. Z 28 členských států tuto dávku přiznávají ve 23 zemích.

Přečtěte si i další články o těhotenství a mateřství:

 

 

Žádný komentář

Vložit komentář