Na kolik peněz vyjde rekonstrukce dětského pokojíčku a jak při ní postupovat?

Vytvořte pro své děti pokojíček, který je uchvátí. V dnešním článku vám přinášíme základní návod, jak postupovat při rekonstrukci dětského pokoje. Zrealizujte dětský pokoj snů, vyberte veselé a hlavně bezpečné vybavení a splňte dětská přání.

Finanční stránku rekonstrukce dobře promyslete

Nejdříve si rozmyslete, jak velká rekonstrukce bude. Na obměnu několika kousků nábytku a dekorací nebudete muset šetřit léta, pokud se však rozhodnete pokoj kompletně předělat, připravte se na investici v řádu minimálně desetitisíců korun. Pokud vám peníze na rekonstrukci scházejí, můžete rekonstrukci financovat prostřednictvím půjčky na bydlení. Nezapomeňte do nákladů zahrnout i nové vybavení.

TIP: Chcete rekonstruovat pokojíček, ale nemáte peněz nazbyt? Nábytek do pokojíčku můžete sehnat i z druhé ruky nebo se poohlédněte ve výprodejích. Hlídejte ale nejen bezchybnou funkčnost a bezpečnost, ale také perfektní čistotu (kvůli možnému přenosu škůdců).

Rekonstrukce dětského pokoje od podlahy

K rekonstrukci se rodiče většinou uchylují, když dítě odroste původnímu pokojíčku, očekávají přírůstek do rodiny nebo pokud je místnost či její vybavení již zastaralé. Zjistěte, jaký je technický stav zdí, rozvodů elektřiny, oken, podlahy a dalších součástí nemovitosti. Vše je v pořádku? Pak už můžete vybírat jen nové vybavení.

Vybavení pro děti nemusí být přeplácané

Při výběru nábytku, osvětlení a dekorací si nejdříve překreslete na papír půdorys pokoje, můžete ho rovněž graficky zpracovat ve speciálním programu. Stanovte, kde bude zóna odpočinku, zóna hraní a u školáků i zóna učení. Jednotlivé zóny se snažte opticky i účelově oddělit – třeba kobercem může vymezovat zónu na hraní, regál nebo knihovna u psacího stolu sektor na učení a baldachýn nad postelí místo k odpočinku. Plánek pokoje vám pomůže i s ideálním rozmístěním nábytku, osvětlení a větších dekorací.

Nábytek, výmalbu nebo tapety do dětského pokoje volte ve střídmých barvách nebo v pastelových odstínech. Příliš křiklavé barvy na vás možná působí vesele, dítě mohou ale rušit. Navíc je těžko sladíte s dalším vybavením. Praktičtější je vybírat v barvách oblíbených hrdinů nebo s motivy zvířátek jen dekorace a snadno vyměnitelné doplňky.

U nábytku sledujte hlavně bezpečnost a případně i možnost růstu s dítětem. Speciální postele, židle nebo stoly bývají polohovatelné a výškově nastavitelné, vaše dítko je tak bude moci využívat od věku předškoláka až do středoškolských let. Nezapomeňte na velké množství úložných prostorů pro oblečení, hračky či knížky. Na uschování dalších nezbytností se skvěle hodí postele s úložným prostorem nebo krabice pasující do regálu či knihovny.

A kolik základní vybavení dětského pokojíčku stojí?

  • Jednolůžková dětská postel 3500–7000 Kč,
  • šatní skříň 4000–7000 Kč,
  • psací stůl 2500–4000 Kč,
  • ergonomické křeslo ke stolu 1500–3000 Kč,
  • knihovna 1000–3000 Kč,
  • kusový dětský koberec 2000–3000 Kč.

I při pořízení cenově dostupných variant vybavení z levnějších materiálů to dohromady dělá poměrně vysokou sumu. Za nábytek na míru nebo z masivu si ještě připlatíte. U každého kousku sledujte hlavně bezpečnost, bytelnost a stabilitu a případně i možnost budoucího využití s ohledem na růst dítěte. Nakonec nezapomeňte do pokojíčku dodat kvalitní osvětlení a samozřejmě – hromadu hraček!

 

Zdroj fotky: Jimmy Conover, Unsplash

Žádný komentář

Vložit komentář