Kolik tekutin by měly děti vypít?

Kolik tekutin by mělo vypít vaše dítě a které jsou pro něj vhodné?

Voda je pro náš život bezpodmínečně nutná. Je obsažena v každé buňce a v organismu plní mnoho funkcí. Má podíl na trávení a látkové výměně, rozpouští minerály, zajišťuje transport výživných látek, zabezpečuje udržení stálé teploty těla a mnoho dalšího.

Množství vody v těle závisí na věku a skladbě těla. Podíl vody v těle u novorozenců je 75%, u starých lidí již jen 50%. Během dne se voda v těle vyměňuje, u novorozenců se vymění až 15% z celkového množství vody v těle, u dospělých asi 6%.

Kolik vody vypít za den?

Pro správnou filtraci krve a vylučování škodlivých látek z těla, což zajišťují především ledviny, ale také pocení, je nezbytný příjem dostatečného množství vody. Jaká denní potřeba tekutin podle věku ukazají následující údaje (v ml na 1kg tělesné hmotnosti za den):

kojenec 130-150ml

batole 115-135ml

4-leté dítě 110ml

školák do 10 let 75-100ml

dítě na 10let 40ml

dospělý 22ml

Příklad: Vaše čtyřleté dítě vážící 16kg by mělo vypít 16x110ml za den, tj. 1,76litru.

Jedná se samozřejmě o veškerou vodu, kterou přijmeme nejen pitím, ale také v potravinách. Pokud konzumujeme potraviny bohaté na obsah vody, jako je ovoce, zelenina a podobně, není potřeba pití nápojů tak velká.

Nedostatek tekutin

Při nedostatku tekutin je činnost ledvin vystavena velkému nebezpečí. Reagují na snížené množství vody svou zvýšenou aktivitou a tím se vyčerpávají.

Dětský organismus je na na nedostatek tekutin velmi citlivý, dokonce citlivější než organismus dospělého člověka. Důsledkem může být zvýšená únava, bolesti hlavy, nesoustředěnost, nespavost.

Příjem tekutin v průběhu dne

Během dne by měl být příjem tekutin vyrovnaný. Nejvíce tekutin by měly děti vypít v ranních hodinách a behěm dne by měl být příjem menší a menší. Samozřejmě záleží na tom, co zrovna dítě dělá, zda sportuje apod. Pozor ale na pití před spaním, aby nedocházelo je zbytečnému nočnímu pomočování.

Jaké tekutiny by mělo dítě pít?

Děti by měly pít nejlépe čistou pitnou vodu, ovocné šťávy a mošty popřípadě kvalitní bylinné čaje. Pozor na nápoje se zvýšeným obsahem cukru nebo dokonce i kofeinu.

 

Přečtěte si také další články na téma strava dětí:

Podívejte se na velký výběr kojeneckého oblečení a kojeneckých potřeb.

Žádný komentář

Vložit komentář